Hyper-V Sanallaştırması Bölüm-11 Hyper-V Server 2008 R2

Hyper-V sanallaştırma çözümü Microsoft tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Windows 2008 ve 2008 R2 sunucularda rahatlıkla kurup yönetimini yapabiliyoruz. Burdaki ücret bedeli sahip olduğunuz windows 2008 veya 2008 R2 sunucu bedeli kadardır.


Windows 2008 ve 2008 R2 üzerinde gelen hyper-V nin dışında birde tamamiyle ücretsiz olan ve fiziksel makinemize kurabileceğimiz windows 2008 Hyper-V serverımız bulunmaktadır. Grafiksel arayüzü olmayan sadece sanal makinelere host olarak bulundurmayı sağlayan bu yazılımda windows serverdaki diğer rollerin hiçbiri yoktur.


Windows 2008 Hyper-V sürümüde daha önce bahsetmiş olduğumuz donanımsal  bazda sanallaştırma ihyitaçlarını aynen istemektedir.
Yazılımın web sayfasına erişmek ve bilgisayınıza çekmek için aşşağıdaki linki kullanabilirsiniz.
http://www.microsoft.com/hyper-v-server/en/us/default.aspx


Kurulumu:
Windows 2008 r2 Hyper-V sürümü için bir fiziksel makineye ihityacınız bulunmaktadır.

Kurulum dvd sini sunucumuza takıp kuruluma başlıyoruz.


İngilizce versiyonu kuracağımı belirtiyorum.

Dil, saat ve klavye seçeneklerini ayarlayıp kuruluma devam ediyorum.

Ön ayarları bitirdikten sonra kuruluma geçebiliriz.


Lisans maddelerini kabul edip devam ediyorum.


Var olan sistemin üzerinede yükseltme metodu ile kurulum yapabilirim. Fakat ben sıfır kurulum yapacağımdan ikinci seçenek olan “custom (advanced)” i seçip devam ediyorum.


Son ayar olan unucumun disk ayarınıda yapktıktan sonra artık dosyaların kopyalanması ve kurulumun başlaması adımına geçebilir.


Standart bir windows 2008 R2 kurulu ile yaklaşık aynı zaman içerisinde windows 2008 R2 Hyper-V yazılımını kurulmaktadır.


 

Kurulum başarılı birşekilde bittikten sonra karşımıza parola belirlyeceğimiz oturum açma ekranı geliyor.Parolamızı belirleyip devam ediyoruz.

 

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *