SCVMM 2008 R2 de Vmware ESX deki Sunucuların Hyper-V ye Taşınması

Microsoftun system center ailesinden virtual machine manager olarak adlandırdığı yazılım bize birçok fiziksel sunucularımızda bulunan sanal makineleri tek bir noktadan yönetmemizi sağlamaktadır.
SCVMM yazılımı ile uzaktan fiziksel makineler üzerinde sanal sunucular yaratabiliriz, sanal makinelerin konfigürasyonlarına müdahale edebiliriz, fiziksel makinelerimizi sanal sunucular üzerine taşıyabiliriz. Ayrıca bu yazılım ile Vmware ESX sunucularıda yönetebilmektediyiz.


Bu yazımızda ise Vmware ESX sunucularını nasıl Hyper-V altyapısına taşıyacağımıza değiniyoruz.
Bilindiği üzere Vmware üzerinde çalışan sanal sunucuların diskleri vmdk uzantılı olarak yer almaktadır. Bu diskleri direkt olarak Hyper-V sanallaştırması içerisinde kullanamazsınız. Tüm bu diskleri Hyper-V nin kullandığı “vhd” (virtual hard disk) lere çevirmeniz gerekiyor. Bu çevirim içinde SCVMM 2008 i kullanabiliyoruz.

Öncelikle ESX sunucu üzerinde bulunan sanal sunucunun klasörüne erişiyoruz. Burdaki diskleri scvmm sunucu üzerinde “Library” bölümüne kopyalamız gerekiyor.


Library paylaşımına kopyalandıktan sonra scvmm konsolunu açıyoruz. Library server bölümünden scvmm sunucumuza geliyoruz. Üzerine sağ tıklayıp “refresh” seçeneğini seçersek eğer bir süre sonra otomatik olarak library paylaşımına koymuş olduğumuz ESX server ı gözükecektir. Yani sistem otomatik olarak ESX disklerini görebiliyor.


Bu aşamadan sonra artık dönüştürme (convert) işlemine geçebiliriz.  Vmware ESX diskinin üzerine sağ tıklayarak yada diski seçip scvmm konsolunda sağ taraftaki “action” panelinden “convert virtual machine” seçeneğini seçerek işlemi başlatıyoruz.


Dönüştürme işlemimiz ile ilgili bir sihirbaz geliyor önümüze. Öncelikle çevireceğimiz sunucu seçiyoruz.


Sanal makinenin ismini belirliyoruz. Bu isim aynı zamanda hyper-v ye aktarınca gözükecek isim olacaktır. Bu yüzden sunucu isimlerinde bir standartımız var ise bu ekranda belirliyebiliriz.


Dönüştürme işlemi yapacağımız sanal makinenin işlemci ve ram kullanımını belirliyoruz.


Dönüştürme yapınca artık bir vhd diskimiz olacak ve bunu bir hyper-v rolü yüklü makine üzerinde çalıştırmamız gerekiyor haliyle. Aşşağıdaki ekranda da hangi sunucu üzerinde yeni sanal sunucumuzu çalıştıracağımızı seçiyoruz. Haliyle bu sunucu scvmm agent yüklü bir fiziksel makine olmalıdır. SCVMM agent DMZ makinelere yüklenebilir ama bu  tür bir çevirme işlemi sadece domaine alınmış makineler için geçerlidir.


VHD sanal diskimizin nerede duracağını belirliyoruz.


Hangi network arayüzünü kullanacağını seçmemiz gerekiyor.


Fiziksel sunucunun yeniden başlaması yada durdurulması durumunda sanal sunucumuzun hangi duruma geçeceğine karar veriyoruz.


Seçilen ayarlar ile ilgili bir özet ekranı geliyor. “Create” seçeneği ile işlemimiz başlıyacaktır.

 
İşlem başladıktan sonra “Jobs” menusunden takip edilebilinir.  Vmware ESX diskinin büyüklüğüne göre dönüştürme uzayabilir.

 

İşlemler bitince Vmware ESX sanal sunucusu başarılı bir şekilde Hyper-V üzerine taşınmış olacaktır. Tabi taşınma sırasında yada taşınma sonrasında bazı sıkıntılarda çıkabilir. Bunlarla ilgili olarak:
–    Yazımda belirttiğim üzere DMZ de çalışan workgroup sunucularda bu işlemi yapamazsınız.
–    Sanal sunucu, taşındıktan sonra yeni sürücüler yüklenmesi gerektiğinden dolayı birkaç kez yeniden başlayabilir.
–    Tavsiyem tam uyum için mutlaka Hyper-V nin integration service ini kurun.
–    Birden fazla makine taşımak istiyorsanız bunu aynı anda yapmak çok fazla kaynak götürecektir. Tek tek yapmanızı tavsiye ederim

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *