System Center Operation Manager 2007 R2 ile Red Hat Linux Sunucuların Gözlenmesi Bölüm 1

System Center  ailesinden olan operation manager 2007 R2 yazılımı ile ortamımızda bulunan başta sunucular olmak üzere, veritabanları, web sunucuları gibi bir çok uygulama sunucusunu ve ayrıyeten ağ cihazlarını yönetebilir onlardan birçok yararlı loglar çekebiliriz.

Operation Manager 2007 R2 yazılımı micsoroft sunuculara destek verdiği gibi microsoft dışındaki birçok sunucu ve uygulamayada destek vermektedir. Bunların başında SUSE Linux, HP unix ve red hat gibi işletim sistemleride bulunmaktadır.

Operation Manager 2007 yazılımı tek başına unix ve linux sistemleri yönetemiyordu bu özellik “R2” güncellemesi ile gelmiştir. Microsoft yazılımlarında olduğu gibi karşı tarafa agent yüklenerek sistemler yönetilir. Fakat agent yüklenme adımları biraz daha farklıdır.

Makalemizi iki bölümden incelyeceğiz ilk bölümde yönetim paketi yükleme, hesap oluşturma gibi adımlara değineceğiz. İkinci bölümde ise red hat sunucu üzerinde yapılması gereken adımlar, linux sunucunun “discover” edilmesi ve agent yüklenmesine değineceğiz.

Red Hat linux işletim sistemini yönetebilmek için öncelikle red hat yazılımında güvenlik duvarını kapatıyorum. Eğer kapatmıyacaksanız birkaç yönetim portunu (ssh gibi) açmanız gerekmektedir.

Red hat sunucuda hostname olarak domainde olduğu gibi bir hostname verebilirsiniz. Örneğin:

Redhat.yazilimdevi.com

Aynı isimle bir kaydı DNS sunucunuzda açmanızı öneririm.

SCOM 2007 R2 tarafında yapmamız gereken ilk şey red hat için yönetim paketini kurmaktır. Bunun için SCOM 2007 R2 konsolundan administration bölümüne geliyorum. “Management packs” bölümüne sağ tıklayıp “Import Management Packs” seçeneğini seçiyoruz.

 

Çıkan menüde üst taraftan “Add from catalog” seçeneğini seçiyorum.

 

 

Katalog servislerine bağlanıyor yazılım. Bu sırada mutlaka SCOM sunucunun internet erişimi olmalıdır.

 

 

Çıkan menüden arama kısmına “red hat” yazıyorum. Search seçeneği ile sistem içerisinde red hat yönetim paketleri gelecektir.

 

 

Çıkan paketlerden sadece kendi işletim sistemim ile ilgili olanları seçiyorum. Bu bölümde red hat sürümünü ve “system library” i seçmenizi öneririm.

 

 

Ekleme bittikten sonra “ok” tuşu ile onaylıyorum.

 

 

Seçilen yönetim paketleri başka yönetim paketlerine bağımlı olduğu için bir uyarı penceresi geliyor. “resolve” seçeneğini seçiyorum.

 

Resolve edilecekler listleniyor. Tekrar “Resolve” seçeneği ile işlemi başlatıyorum.

 

Resolve bittikten sonra artık yönetim paketim kurulmaya hazır.

Kısa bir kurulum ekranı geliyor.

 

 

Bu işlemşlerle red hat yönetim paketini SCOM 2007 sistemimize dahil etmiş olduk.

Linux sistemler ile bağlantı kurulabilmesi için SCOM 2007 sunucu üzerinden Basic Authentication özelliği açılmalıdır. Varsayılan olarak açık değildir. Bu uygulama WINRM in bir parçasıdır ve komut satırından yapılır.

SCOM 2007 de komut satırını admin mod ile açıyorum ve aşağıdaki komudu veriyorum:

Winrm set  winrm/config/client/auth @{Basic=”true”}

 

Komut başarılı ise aşağıdaki gibi bir çıktı gelecektir.

 

Bu aşamadan sonra linux makinaların yönetimi iin sCOM 2007 R2 sunucumuzda kullanıcı hesapları ve profilleri oluşturmamız gerekmektedir.

SCOM konsolundan administration bölümüne geliyorum “Create Run As Account” seçeneğini seçiyorum.

 

Açıklama bölümünü geçiyorum.

 

 

Hesabın çalışma şeklini “Basic Authentication” olarak belirliyorum. Görüntü ismine ise “Red Hat root user”  ismini veriyorum.

 

 

Red hat sunucumun  kullanıcı adı ve parolasını giriyorum. Bu bölümde red hat sunucu için yetkili bir kullanıcı ismi girmeniz gerekiyor. Root kullanıcısını kullanabilirsiniz.

 

 

Kullanıcı hesabı ile ilgili güvenlik bölümüne geldik. Bu bölümde iki seçeneğiniz var. More secure seçeneğni seçip devam ediyorum.

 

 

Son bölümde scom sunucu bana “run as account” u “run as profile” a atamam gereketiğini söylüyor.

 

 

Hemen Profile bölümüne geliyorum. Bu bölümde “Unix Action Account” ve “Unix privileged Account” gözükmektedir. Her iki hesabıda hem unix hemde linux sistemler için kullanabilirsiniz.

 

 

“Unix privileged Account” hesabın üzerine sağ tıklayıp “properties” seçeneğini seçiyorum.

 

 

Hesapla ilgili detaylı bir açıklama ekranı geliyor.

 

 

Görüntü ismi geliyor hesabın.

 

 

Bu bölümde “Add” seçeneği ile hesabın tam olarak ne için kullanıcılacağını seçiceğiz.

 

 

“All target objects” seçeneği ile tüm linux ve unix sunucular ile onların bağlantılı olduğu uygulamaları ve istemcileri seçmiş oluyorz. İstersek en alttaki bölümden sadece red hat bilgisayarlar gibi özel bir grubuda seçebilirdik.

 

 

Eklediğimiz ayar altta çıkacaktır.

 

 

Hesab ismimiz çıkıyor fakat üzerinde bir ünlem işareti vardır. Üzerine tıklıyoruz.

 

 

“More secure “ seçeneğini seçiyoruz ve “Add”  butonuna tıklıyoruz.

 

 

Açılan penceredn SCOM 2007 R2 yönetim sunucumu seçiyorum.

 

 

Kullanıcı hesabı üzerine onay işareti geliyor.

 

 

Bu aşamaların tamamiyle aynısını “Unix Action Account” içinde yapmanız gerekiyor.

SCOM 2007 R2 üzerinden red hat sunucuların yönetimi için ilk bölümü bitirdik. İkinci bölümde ise Red Hat sunucu üzerinde yapılması gerekenleri ve linux sunucunun “discover” edilip agent yüklenmesi gibi konulara değineceğiz.

SCOM 2007 R2 ile Red Hat Yönetimi Bölüm 2

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *