Windows Server 2016 Kurulumu

Microsoft yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2016’yı yayınladı. Birçok yeni özelliğe sahip olan işletim sisteminin kurulumu önceki sunucu işletim sistemleri ile benzerlik göstermektedir.

Kurulum medyasını takıp sistemi başlattığınız da ilk olarak ürün anahtarı girebileceğiniz ekran gelmektedir. En altta bulunan “I don’t have a product key” seçeneği ile ürün anahtarı girmeden devam edebilirsiniz.

 

Windows Server 2016 iki adet sürüm ile gelmektedir. Standard ve Datacenter.

 

En temel fark datacenter sürümü her hangi bir lisans gerektirmeden sınırsız sayıda işletim sistemini sanal olarak barındırabilmektedir. Standard sürümünde ise bu sınır ikidir.  Bu sayı sınırının bir kontrol mekanizması yoktur.

Bunun dışında her iki sürümde Dersktop Experience adı altında bir versiyon vardır. Bu eskinden GUI olarak karşımıza gelen seçenektir. Tüm grafiksel özellikleri destekleyen sürümdür. Eğer bunu seçmez iseniz gene eskiden CORE olarak adlandırılan sürüm yüklenecektir. Bu sürümde sadece komut satırı kullanımı mevcuttur.

Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz.

 

İlk seçenek yükseltme seçeneğidir. Mevcut işletim sisteminizi 2016 sürüme yükseltir. İkinci seçenek ise disk yapılandırması yaparak sıfırdan yeni bir işletim sistemi kurmanızı sağlar. Bu seçenek ile disk bölümlerine format atılmaktadır. Verileriniz var ise silinecektir.

 

Sıfırdan bir kurulum yapacağımız için disk bölümlendirme ekranı geldi. Bu ekrandan disklerinizi formatlayabilir ya da disk bölümlemesi yapabilirisiniz.

 

Bu son ayardan sonra kurulum başlıyor.

 

Kurulum bitince administrator kullanıcısı için parola belirleyebileceğimiz bir ekran geliyor. Parola karmaşık yapıda olmalıdır.

 

Parola belirleme bitince oturum açma ekranı gelmektedir.

 

Önceki Windows sunucu işletim sistemlerine göre yaklaşık aynı hızda kurulmaktadır. Fakat Windows Server 2012 R2’ye göre daha yavaş çalıştığını gözlemledim.  Aynı zamanda bazı problemleri de mevcuttur. Aşağıdaki bağlantıdan bu problemleri takip edebilirsiniz:

https://technet.microsoft.com/en-us/windows-server-docs/get-started/windows-server-2016-ga-release-notes

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *