Kullanıcı Maillerinin Office 365’e Taşınması

Yandex, Gmail gibi birçok POP3 ve IMAP desteği veren email sunucularından hesap açtığınız zaman farklı email hesaplarınızı da bu hesaplara taşıyıp tüm elektronik maillerinizi tek bir yerden okuyup yönetebilirsiniz.

Outlook üzerine de fazladan hesap tanımlayıp gene POP3 ve IMAP desteği veren email sunucularından emaileri Outlook istemci üzerinden yönetebilirsiniz.

Yandex ve gmail gibi birçok sunucu aynı zamanda migration işlemini de desteklemektedir. Örneğin ortac@gmail.com da yer alan emailleri komple yeni açtığınız ortac@yandex.com gibi bir hesaba taşıyabilirsiniz. Bu özellik kurumsal email sunucunuzu değiştirdiğinizde çok daha fazla önem kazanmaktadır. Örneğin ortac@ortacdemirel.com  hesabını gmail üzerinde barındırırken yandex e geçiş yapmanız sonucunda gene ortac@ortacdemirel.com adresini kullanabilirsiniz fakat geçiş öncesindeki emailleriniz eski sunucuda kalmaktadır. Bu nedenle eski sunucuya bağlanıp eski emaillerinizi de yeni sunucuya taşımanız gerekmektedir.

Microsoft’un bulut çözümü olan Office 365 üzerinde de bu tür geçişler yapmak oldukça kolaydır.

Office 365 üzerinde hesabınızı açıp domain adresini tanımlayıp gerekli DNS ayarları yaptıktan sonra email hesabınızda kullanılabilir durumda olacaktır. Bu aşamadan sonra eski sunucunuzdaki emailleri gmail, yandex veya farklı bir Exchange hesabından rahatlıkla çekebilirsiniz.

Yandex hesabımızdaki bir emaili Office 365 hesabımıza aktaracağız.

 

Office 365 hesabımıza oturum açıyoruz Ayarlardan > Seçenekler menüsüne geliyoruz.

 

Hesab bölümünde “bağlı hesaplar” (connected accounts) bölümü yer almaktadır. Bu seçenek normalde kullanıcıların ayarlarında gelmemektedir. Office 365’e özeldir.

 

Artı işareti ile yeni bir taşıma başlatacağız.

 

Yandex kullanıcı adımı ve parolamı giriyorum.

 

Hesaba bağlanılıyor.

 

Emailler indirilmeye başlanılıyor.

 

Bir süre sonra gelen kutusunda yandex email hesabımdaki yer alan email gözüküyor.

 

Tekrar başı hesaplara gelirsek eğer işlemin tamamlanmış olduğunu görmekteyiz.

 

Bu aşamadan sonra bağlı hesap ayarını Office 365’den silebiliriz.

 

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *