Java Ayarlarının Group Policy İle Dağıtımı

Java tabanlı kurumsal uygulamalara erişecek kullanıcılar bazı durumlarda kendi makinelerine java yazılımını indirmek ve kurmak zorunda kalırlar. Fakat bazı durumlarda kurumsal uygulamanın çalışabilmesi ya da düzgün çalışabilmesi için bir takım ayarlarda gerekmektedir. Bu ayarlar güncelleme, güvenlik ya da birçok gelişmiş ayar olabilir.

 

Tüm kullanıcı makinelerinde bu tür ayarları tek tek yapmak oldukça zor olacaktır. Active Directory yapınızda yer alan grup politikaları yönetimi bu konuda bize yardımcı olabilir.

İlk bilmemiz gereken; birçok ayar deployment.properties dosyasında tutulur.

 

Bu dosya Windows Vista ve yukarısı işletim sistemlerinde aşağıdaki adreste yer alır.

%USERPROFILE%\AppData\LocalLow\Sun\Java\Deployment

Windows XP işletim sisteminde ise aşağıdaki adrestedir;

‘%APPDATA%\Sun\Java\Deployment

Kullanıcıya özel yüklenir ve kullanıcı için ayrı ayarlar tutar.

Ben ilk olarak kendi makineme java yazılımını yükleyip gerekli tüm ayarları yapıyorum. Böylelikle deployment.properties dosyası içerisine bu ayarlar yazılıyor.

Daha sonra bu dosyayı istemcilere dağıtımı yapmak üzere bir dosya sunucusuna taşıyorum.

 

Domain users grubunu ekleyerek sadece read&execute izni veriyorum. Paylaşım ayarlarından da sadece domain users grubunu eklemeniz yeterlidir. Fazladan izin vermiyorum.

Yeni bir grup politikası yaratıyorum.

 

Kullanıcılara özel olduğu için User Configuration > Preferences > Windows Settings altındaki “Files” seçeneğine sağ tıklayıp yeni bir dosya yaratıyorum.

 

“Action” bölümünden “Replace” seçeneğini seçiyoruz.

Source (kaynak) kısmına ayarlarını yaparak paylaşıma koyduğum deployment.properties dosyasını seçiyorum. Destination (hedef) bölümüne ise yukarıda belirttiğim “deployment” adreslerini yazıyorum.

 

Windows Vista ve üzeri işletim sistemleri için ayarları bitirdiyseniz ortamınızdaki Windows XP makineler için yeni bir file oluşturup aynı ayarları yapmanız gerekmektedir.

Görüldüğü üzere buradaki mantık kendi ayar dosyanız ile istemcilerdeki ayar dosyasının yerini değiştirmek büyük ölçüde yeterli olmaktadır.

Java yazılımının ayarlarında yer alan sayfaların hariç tutulması (exeption site) ayarı bu şekilde istemcilere gönderilmektedir.

Exeption site için öncelikle bir notepad dosyası açın ve içerisine eklemek istediğiniz sayfanın tam ismini başında http y da https ie yazın. Örneğin: http://www.ortacdemirel.com

Daha sonra bu notepadin uzantısını değiştirerek exeption.sites olarak kaydedin. Dosyayı deployment dosyasında olduğu gibi paylaşıma koyun. Grup ilkesinde gene aynı yöntemler ile yeni bir klasör yaratın fakat bu sefer “Create” seçeneğini seçin. Çünkü exeption.sites dosyası yeni java kurulmuş istemcilerde yer almayabilir.

Kaynak kısmına paylaşımdaki dosyanızı hedef kısmını da Windows Vista ve üzeri için “%USERPROFILE%\AppData\LocalLow\Sun\Java\Deployment\security”  , Windows XP ler için “%APPDATA%\Sun\Java\Deployment\security”  adresini gösterin.

 

Bu yöntem ile exeption site ayarını da yapmış olacaksınızdır.

NOT: Windows XP işletim sistemlerinde group policy ile yapılan preferences ayarları gitmez. Bunun için aşağıdaki eklentiyi tüm Windows XP makinelere öncelikle kurmanız gerekmektedir. (GPO lar ile dağıtabilirsiniz)

Group Policy Preference Client Side Extensions for Windows XP (KB943729)

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=3628

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *