Hyper-V Sanallaştırması Bölüm-8 Sanal Sunucuların Ayarları

Kurmuş olduğumuz sanal işletim sistemlerinin ayarlarını rahatlıkla hyper-v yönetim konsolun üzerinden değiştirebiliriz.

Kurulu bir sanal makinenin üzerine sağ tıklayıp “settings” seçeneği ile mevcut sanal işletim sisteminin ayarlarına ulaşabiliriz.


 

Öncelikle bu kısımda bilmemiz gereken sanal işletim sistemleri açıkken birçok ayarı değiştiremiyor olmamızdır. Özellikle sisteme yeni bir donanım eklenirken bu engel ile karşılaşabilirsiniz.  Aynı zamanda bios, hafıza ve işlemci gibi bölümlerde yapacağımız değişiklikler içinde sanal işletim sisteminin kapatılması gerekemektedir.Sistem kapatıldığında ise ayarları değiştirme ekranlarının aktif olduğunu görmekteyiz. Bu bölümden ilk yapabileceğimiz değişiklik eklenecek donanımlar ile ilgilidir.

SCSI kontrolcüsü eklemek bize sanal makinemize daha fazla sanal diskler eklemek için kullanılır. Burda dikkat edilmesi gereken nokta eklenen sanal disklerde işletim sistemi bulunmamalıdır. Sistem diski olan bölümler IDE kontrolcüsü ile eklenmektedir.


 
SCSI kontrolcüsü ekleyip sanal diskleri sisteme ekledikten sonra sanal makinelerimizde “Integration Services” kurulumda yaparsak performansda artışlar gözükür.

 
Donanım ekleme bölümündeki ikinci ekleyebileceğimiz bileşen sanal bir ağ kartıdır. Bu özellik sayesinde sanal işletim sistemimiz içerisinde birçok ağ kartı kullanabiliriz. Bu kartlarıda daha önce yaratmış olduğumuz ağ ağlara bağlıyabiliriz.

 
Burdaki son ayardan ise sistemimize ağ üzerinden işletim sistemi kurulabilmesi için bir ağ kartı ekliyebiliriz. Burdaki kart PXE uyumlu olup DHCP den otomatik olarak IP alabiliyor.

 

 

Bu bölümdeki donanım eklentilerinin hepsi “hardware” ile ilgili bölümlerin altına yerleşmektedir. Yani bir ağ kartı seçip alttaki “add” tuşuna basarsak sol taraftaki donanım penceresinden ağ kartlarının hemen altına yerleşecektir.
Donanım eklentilerinden sonra artık mevcut donanımlar üzerindeki ayarları değiştirebiliriz.

İlk ayarımız BIOS. Burda “num lock” tuşunu açıp kapatabilir ve bir çok sistem için çok kullanılan bir özellik olan hangi donanım üzerinden ilk önce sistemin başlatılmasını sağlayacağınızı ayarlıyabilirsiniz. CD, IDE, Legacy ağ kartı ve floppy seçeneklerinden birine tıklayıp sağ taraftaki ok tuşları ile sırayı belirliyebilirsini.

Sanal sistemlerimizde yapabileceğimiz en yararlı donanım değişlikleriden biride sistemin kullancığı hafıza ile ilgilidir. Burda minumum ile maksimum değerleri arasında bir değeri ram olarak sisteme verebiliriz. Maksimumda ana fiziksel makinenizde bulunan hafıza miktarı kadar arttırabilirsiniz. Eğer maksimumu seçerseniz ana makinenizin hafıza ihtiyacını pagefile.sys den kullanacağını ve durumda bir yavaşlama olacağını göz önünde tutmalısınız. Microsoft ürünlerinde kullanılan sunucu ve istemciler için öncerilen hafıza miktarı microsoftun web sayfasından öğrenebilirsiniz.

İşlemci için hyper-v üzerinde oldukça geniş bir seçeneklerimiz bulunmakatdır. Burda ayarlar için üç bölüm bulunmaktadır.


İlk bölüm ana bilgisayardaki işlemcinin kaç çekirdeğini sanal işletim sistemi için ayırdığımız paneldir. Burda işlemci sayısı değilde işlemcinin çekirdek sayısına göre ayrım olduğuna dikkat ediniz.
İkinci bölüm ise sanal sunucular arasında işlemci kullanımı ayarlayabildiğimiz önemli bir kısımdır.


Sanal makinemiz için işlemci rezervasyonu yapabiliriz. Aşşağıdaki ayar ile ana sistemdeki işlemcinin yüzde 20 sini sadece bu sanal işletim sistemi için ayırdığımızı söylüyoruz. Böylelikle her durumda yüzde 20 sini sanal sunucumuz kullanacaktır.


Bu kısımda ise işlemcinin maksimum ne kadarını sanal sunucumuzun kullanabileceğini seçiyoruz. %100 değeri varsayılan olarak gelmektedir. Böylelikle sanal makinemiz eğer ihtiyaç duyarsa ana makinedeki işlemci performansının tamamını kullanmaya çalışabilir.


Birçok sanal makineniz olduğunda kaynakları nasıl paylaşmaları gerektiğini ayarlamanız gerekmeltedir. Bunuda “relative weight” ile yapabilirsiniz. Değerin 100 olması öncelikli olarak  tüm kaynakların bu makine tarafından kullanılacağını belirtiliyor. İki sanal makineniz olsa idi ve her ikisinide bu değeri “50” olarak girmiş olsaydınız kaynakları eşit miktarda paylaşacaklarını söylemiş olurdunuz.


IDE kontrolcüsü bölümünden ise sanal sunucumuza sanal dvd-rom ve sanal harddisk ekliyebiliyoruz. Burdaki önemli nokta harddisk ekliyeceksek bunun işletim sistemi kurulu bir sanal disk olması gerekmektedir. Bu şekilde eklenen ikinci disk ile sistem açılışta boot menuyu getirecektir ve seçeceğimiz işletim sistemininden açılacaktır. Sağ ekranda alttaki “add” seçeneği ile sisteme yeni diskimizi ekleyebiliriz.


Disk ekleme işleminde birkaç ayara dikkat etmeliyiz. İlk bölüm bu diskin hangi kontrolcü üzerinde yer alacağıdır. Varsayılan olarak “IDE Controller 0” olarak gelir. İstenirse “1” . kontolcüyede alınabilir disk.
Hemen altında yeni bir sanal disk yaratma yada mevcut olan sanal diski sisteme ekleme menusu yer almaktadır. “NEW” seçeneği ile yeni bir disk yaratabiliriz. Nasıl yaratılacağını daha önceki bölümlerde incelemiştik. Tamamiyle aynı şekilde disk yaratılabilir. “Browse” seçeneğinden ise ana makinede bulunan daha önce Hyper-V de yaratılmış bir  “vhd” uzantılı sanal diski seçebiliriz. Hyper-V donanım gözetmeksizin başka Hyper-V sunucularında oluşturulan işletim sistemlerini çalıştırabilmektedir. Sizde bu özellik sayesinde sunucularda yaratılan vhd leri diğer sistemlere rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
En son bölümdeki fiziksel disk kısmı ise ana makinedeki fiziksel diski kullanmanızı sağlıyor. İstenirse bir disk ünitesinden alınıp sunucuya tanıtılan bir  LUN bölümüde burda tanıtılabilir. Bu sayede işletim sisteminin direkt olarak disk ünitesindeki fiziksel disklerin üzerine kurulması sağlanabilir. Burda önemli olan ana sunucudaki diskin “offline” durumunda olması gerekmektedir. Ancak bu durumdaki diskleri sanal sunucunuza alabilirsiniz. Sisteminizde offline disk yoksa bu ayar seçilemez olarak gelmektedir.


Hard disk eklediğimiz gibi sanal cd yada dvd sürücüsüde ekliyebiliriz sisteme. Burda aynen sanal diskte olduğu gibi hangi kontrolcüye bağlanacağı seçeneği vardır ilk olarak. İkinci bölümde ise sanal cd yada dvd sürücümüze bir iso dosyası gösterebiliriz. Bunu yapmak için “Image file” kısmından browse seçeneği ile ana makinedeki bir iso dosyası gösterilebilir. Son kısmındaki fiziksel cd/dvd bölümünden ise sanal sürücümüzü cd/dvd romunu direk olarak ana makinenin cd/dvd romu ile ilişkilendirebiliriz. Böylelikle ana sunucuya taktığımız bir cd/dvd mediasını sanal sürücüde kullanabilecektir.
En alttaki “Remove” seçeneği ile hem sanal diski hemde sanal cd/dvd rom sürücüsünü kaldırabilriz.


IDE kontrolcüsü ile ilgili ayarlar bitince yaratığımız tüm sanal disk,cd ve dvd sürücüler ide kontrolcüsününn menüsünün altında yer alacaktır. Sanal sunucumuzu hyper-v konsolundan yaratırken harddisk olarak ayarları yapmıştık. Bu yaptığımız ayarda ide kontrolcüsünün menusune gelmektedir. Disk ayarlarında bahsettiğimiz hususlar burda da geçerlidir. Yalnız burdaki işletim sisteminin boot edip çalıştığı ana disk olduğu için ayarları yaparken dikkat etmelisiniz. Ana diski remove etmeniz sistemin açılamamasını sağlamaktadır.

 
SCSI kontrolcüsü bölümünden ise gene sanal sunucunuza disk ekliyebilirsiniz. Fakat burdaki disklerin IDE bölümündeki gibi üzerine işletim sistemi yüklenen değilde depolama alanı olarak kullanılması gereken diskler olmalı. Disk yaratma işlemleri daha önceki bölümlerde anlattığımız kısımlar ile aynıdır.

Ağ ayarları bölümünden daha önce sisteme tanıttığımız ağ kartları ile ilgili ayarlar yapabiliriz. Sistemimizde şu anda tek bir ağ kartı gözüküyor.


Ağ kartı seçeneklerindeki ilk bölümden mevcut ağ kartını daha önce hazırlamış olduğumuz ağ bağlantılarına atayabiliriz. Böylelikle sanal sunucumuzu bir ağ ortamından başka bir ağ ortamına hızlıca geçirmiş oluruz.

 
Her ağ kartının tabiki fiziksel adreside olacaktır. Ağ kartı seçeneklerinden bunuda ayarlıyabiliriz. Dynamic olarak bırakırsak sistem daha önceki bölümlerde ağ kartı ile ilgili ayarlarda gördüğümüz MAC adresi aralığına göre bir fiziksel adres alacaktır. Biz istersek “static” seçeneğini seçip kendimiz el ile fiziksel adreste tanımlayabiliriz.

Hemen altta Windows 2008 R2 ile yeni gelen bir özellik olan “enable Spoofing of MAC addresses” seçeneği ise bulunmaktadır. MAC adreslerinde spoofing aslında çok kolay yapılan bir mac adresi kandırmaca yöntemidir. Kendi fiziksel adresini değiştirip başka bir fiziksel adres olarak gösterip bunun üzerinden saldırı yapmak “MAC Spoofing” olarak adlandırılır. Hyper-v deki  sanal bir makine kendisine verilmiş olan mac adresi dışında başka bir mac adresi ile ağ ortamına paket yolluyamıyor. Bu özellik varsayılan olarak geliyor. Fakat hyper-v sanallaştırmasında çalıştırdığınız sunucularda windows ağ üzerinden yük dengelemesi (Network Load Balanced – NLB) uygulaması yapacılacak ise sorunlar çıkabiliyor. Çünkü ağ yük dengelemesi için kullanılan sunucular dışarıya paket yollarken kendi oluşturdukları özel mac adresleri ile paket yollamaları gerekiyor. Bu yüzden de hyper-v ile varsayılan olarak gelen bu özellik ağ üzerinden yük dengelemesi yapan sunucuların düzgün çalışamamasını sağlıyor. Bu tür uygulama için “enable spoofing of MAC addresses” seçeneğinin başındaki kutucuk işaretlenmelidir.

 


En son bölümdeki kısmından ise ağ kartımız için sanal ağlar tanımlıyabiliriz. Alttaki “remove” tuşuı ile ağ kartını sunucumuz üzerinden kaldırabiliriz.


Hyper-v yönetim konsolu bize com portlarını kullanmamızı da sağlamaktadır. Pipe ismi ana makinedeki com portu ile haberleşen cihazlarla bağlantı sağlanabilir. Örnek olarak fax ve modem cihazları düşünülebilir yada seri porttan bağlı diğer cihazlar olabilir. Bağlanırken pipe yolu belirtmemiz gerekebilir. Örnek pipe yolu; .pipecom_1. Böylelikle com1 portuna bağlan demiş oluyoruz.

 

Ayrıca sistemizie sanal bir disket sürücüde rahatlıkla bağlıyabiliriz. Daha önceki konularda sanal disket için vdf uzantılı bir dosya ile bağlantıyı görmüştük.

Ayarlar bölümündeki ikinci kısımda yönetim bölümüdür. Burda yaratmış olduğumuz sanal işletim sistemi ile ilgili birkaç yönetimsel ayar bulunmaktadır.

 
İlk bölüm yaratmış olduğumuz sanal işletim sistemin ismi ve açıklaması ile ilgili ayarlardır. Hatırlarsanız işletim istemini kurarken bir isim belirlemiştik. Bu bölümden ismini değiştirebiliriz. Burdan isim değişince Hyper-V ana konsolundan da ismi değişecektir yarattığımız sanal işletim sisteminin. Aynı zamanda alttaki büyük kutucuğun içerisine sanal işletim sistemimiz ile bazı notlarda girebiliriz. Örnek : Microsoft Windows 2008 R2. Tamamen bilgilendirme amaçlı bölümlerdir bunlar.


Integration servisler ana makine ile sanal makine arasında çalışan servislerdir. Kurulduğunda sağ tarafda gördüğünüz beş servis çalışır vaziyette gelmektedir. Burdan istenilen servis devre dışı bırakılabilir.


Snapshot konusunu ilerleyen bölümlerde inceleyeceğiz. Sanal makinemiz üzerine istediğimiz zaman anlık görüntü alabilir ve bu anlık görüntülere rahatça dönebiliriz. Her snaphost alındığında ana sunucumuzun diskinde snapshot için  bir dosya yaratılır. Bu dosyanın fiziksel diskte nerede tutulacağınıda bu menuden ayarlıyabiliriz.

 
Tüm sanal makinelerimiz bir fiziksel makineye bağlı olarak çalımaktadır. Fiziksek makinenin kapanması ve açılması ilede hyper-v içerisine kurduğumuz makineler açılıp kapanmaktadır. Fiziksel makine açılırken  sanal makineninde açılıp kapanma işlemlerini bu “Automatic Start Action” penceresinden düzenlemekteyiz.

Bildiğiniz üzere sanal ve fiziksel sunucu olarak iki ortamımız bulunmaktadır. Fiziksel sunucuyu açıp kapatma gibi işlemlerde sanal sunucularda buna göre etkilenir.

Burdaki ilk seçenek olan “nothing” ile hyper-v deki sunucular sistem kapatılmadan önce açık yada kapalı olsa bile fiziksel sunucu tekrar açıldığında sanaldaki makinelerin kapalı olarak beklemesini sağlar . Böylelikle her sunucuyu açtığımızda sanal sunucuları kendimiz başlatmamız gerekmektedir.

İkinci seçeneğimiz de ise fiziksel sunucu kapatılmadan önce sanal makine kapalı ise fiziksel sunucu açıldığından sanal makinede kapalı olarak kalıcaktır. Eğer  sanal makine açık durumda fiziksel makineyi kapatmışsak fiziksel suncuyu açınca sanal makinelerde otomatik olarak açılacaktır.

Üçüncü seçenek ise sanal makine açık yada kapalı olması farketmez. Her durumda fiziksel makine açılınca sanal makinede açılacaktır.

 
En son bölümde ise “Automatic start delay” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek hyper-v içindeki sanal makinelerin kaç saniye ara ile başlatılmasını ayarladığımız bölümdür. Varsayılan olarak “0” saniye gelir. Bunun anlamı bir üsteki bölümde 2. ve 3. seçeneklere göre ana makine açıldığından tüm sanal makineler aynı anda açılmaya başlıyacaktır. Burda girilen süre ile sanal makinelerin başlama sürelerini zamanlıyabiliyoruz.


Bir önceki ayarda ana makine açılırken sanal makinelerin nasıl çalışacağını ayarlamıştır. Yönetim ekranındaki en son bölüm ise ana makine kapanırken içindeki sanal makinelerin nasıl bir davranış göstereceği ile ilgilidir.

Burda sağ penceredeki ayarlara bakıcak olursak;

İlk ayar “save the virtual machine state” özelliğidir ve varsyaılan olarak gelir. Bu ayar ile ana makinemize kapatma komutu verdiğimizde sanal işletim sistemlerinde çalışan uygulamalar kaydedilir.


Fiziksel sunucumuz açıldığında hyper-v yönetim konsolunda sanal sunucumuzun durumu olarak “saved” ifadesi çıkar. Sanal suncumuzu çalıştırdığımızda ayarlar tekrar üzerine yüklenir ve en son fiziksel makine açıkkenki durumuna gelir. Örnek; fiziksel makine açıkken sanal sunucumuzun masa üstünde bir notepad açık ise fiziksel makine kapatılıp açıldığında sanal sunucumuzuda açarsak sanal sunucumuzun masa üstünde aynı notepadı açık olarak görebiliriz.

İkinci seçeneğimiz ise “turn off the virtual machine” ayarıdır. Burda ana makineyi kapatınca sanal makinelerde sanki makinenin elektrik bağlantısı kesmişiz gibi kapanır. Ayarlar kaydedilmeden çıkıldığı için tavsiye edilmeye bir yöntemdir ve sanal işletim sistemi açılırken sistemin normal yoldan kapatılmadı ile ilgili uyarı ekranıda gelecektir.
Bu bölümdeki son seçeneğimiz ise “shutdown the guest operating system” dir. Bu ayarda eğer fiziksel sunucumuzu kapatırsak sanal sunucularada “kapatma” komutunu vermiş oluyoruz. Yani tüm sanal sunucuların masaüstüne gelip görev çubuğundan başlat seçeneği seçip ardında da kapat seçeneği ile kapatmış gibi oluyoruz.

Paylaş

2 thoughts on “Hyper-V Sanallaştırması Bölüm-8 Sanal Sunucuların Ayarları

 1. Uğur

  Merhaba ,
  SCSI hdd sadece depolama için eklenmelidir işletim sistemi için kullanılmamalıdır gibi bir cümle kullanmışsınız neden SCSI disk işletim sistemi kurmamalıyız konuyla alakalı bilgi verebilirmisiniz ?

  Reply
  1. Ortaç Demirel Post author

   Merhaba,

   Windows Server 2008 Hyper-v SCSI disk türü sanal makineleri boot etmek için kullanılamıyor. İşletim sistemi yüklediğinizde açılmıyor makineler.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *