Exchange Server 2010 OWA Adres Yönlendirmesi

Exchange sunucumuzu ilk kurduğumuzda belkide yapılması gereken ilk ayarlardan biride OWA adresini yönlendirmektir. Bunun sebebide sunucu kurulduğundan web üzerinden erişim  https://sunucuismi/owa şeklinde yada DNS de yapacağımız ayarlar ile  https://mail.domainismi/owa şeklinde olacaktır.

 

Her iki durumda da son kullanıcıya “https” yazdırmak ve e-posta adresi ile değilde (mail.yazilimdevi.com gibi) farklı bir adresle erişim sağlanmaktadır. Bu hem iç domainde hemde dışarıdan gelen kullanıcılar içinde aynıdır.

Son kullanıcıya istediğimiz adresten eriştirmek, https yazmasına zahmet ettirmemek ve tabikide sonuna “owa” yazdırmamak için HTTP yönlendirmesi kullanabiliriz. Öncelikle CAS sunucularımızda IIS’in “HTTP Redirection” eklentisinin yüklü olup olmadığını kontrol ediyoruz.

 

IIS yönetim konsolunu açıyoruz. “Add web site” diyerek yeni bir web sitesi oluşturacağız.

 

 

İsmini “yönlendirme” olarak ayarlıyorum. Hostname kısmına ise kullanıcıların kullanmasını istedeğim adresi yazıyorum.

 

 

Yeni oluşturduğum sayfanın özelliklerinden “HTTP Redirect” e geliyorum.

 

 

İlk seçeneği seçip hemen altındaki kutuya mevcut yapımdaki OWA adresimi giriyorum. En alttaki iki seçeneğide seçebilirsiniz.

 

 

Sağ taraftan “Apply” ile yaptığım ayarları uygulatıyorum.

 

 

Bu ayardan sonra DNS sunucumda da gerekli düzenlemeyi yapmam gerekiyor. Yönlendirme sayfamın ismini mevcut ortamdaki CAS sunucunun IP sine yönlendireceğim.

Bu ayarladan sonra artık owa sayfasından maillerime ulaşmak için tarayıcıma sadece “mail.yazilimdevi.com” gibi bir adres yazmam yeterlidir.

NOT: dışarıdan erişim için dış DNS side aynı şekilde yapılandırmalısınız.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *