Exchange Server 2010 SP2 ile Yeni Gelen Özellikler

Microsoftun başarılı mesajlaşma sunucusu Exchnage 2010, SP2 güncellemesi ile dahada rakipsiz ve kuvvetli bir sunucu haline geldi. Yaklaşık olarak 500 bug giderildi.

Sp1 ile büyük bir değişim yaşayan, arşivleme özelliğini ayrı bir veritabanında bulundurma  gibi önemli değişiklikler gelen Exchange 2010 sunucuya Sp2 ile de birçok güzel özellik geldi.

Sp2 ile yeni gelen özellikler:

Hybrid Configuration Wizard: Microsoftun Office 365 çözümü ile entegrasyonu sağlayan bir özelliktir. Office 365 ile sunucularımızı yada sunucularımızın bir bölümünü Microsoft’un bulutu üstünde barındırabiliriz.Exchnage 2010 Sp2 deki hyprid ise bu tür bir barındırmayı kolaylaştıran bir sihirbazdır.

 

 

Address Book Policies (GAL Segmentation): GAL yani Global Address List ler exchange organizasyonunda “mail enabled” edilmiş tüm nesnelere erişimi sağlarlar. Kısacası mail yollarken “to” seçeneği ile gelen herşey GAL dan gelir. Oldukça önemlidir.

Bazı organizasyonlarda herkesin tüm bilgileri görmesini istenmeyebilir. Belli grupların sadece bazı adres listelerine ve GAL lara erişimi istenebilir. Sp2 ile artık bu çok kolay bir hale geldi. Address Book Policies ile yani GAL segmantation ile belirli kullanıcıların sadece belirli “mail enabled” nesnelerine erişmis sağlanabiliyor.

Cross-Site Silent Redirection for Outlook Web App:  Birden fazla bölge yapısı bulunan Active Directory Forest larında kullanıcı owa üzerinden gelip yanlış bölgeden login olursa exchange sunucu onu kendi bölgesine yönlendiriyordu. Fakat bu durumda diğer bölgede external URL tanımlı ise kullanıcının karşısına tekrar bir OWA bağlantı sayfası geliyordu ve kullanıcı tekrar kullanıcı adı, parolası gibi bilgileri girmek zorunda kalıyordu.

OWA cross site slient redirection özelliği ile artık kullanıcı tek bir giriş yaparak erişimi sağlayabilecek yani Single Sing-On özelliği çalışacaktır.

 

Mini Version of Outlook Web App:  Aslında bu eski bir ürün olan “OMA”’nın tekrar hayata geçirilmiş halidir.  . OMA, mobile cihazlarından bağlantılarda karşımıza gelen OWA bağlantısına deniyordu. Bu özelliğin gelmesinin büyük sebebi artan mobile piyasasıdır.

 

 

Mailbox Replication Service:  Exchange 2010 Sp1 de CAS sunucu üzerinden MRSProxy i aktif hale getirerek kullanıcıların mail hesabalrını başka bir forest a taşıyabiliyorduk. Bunu yapmak için tüm CAS sunucularda web.config i manuel olarak konfigüre etmek gerekiyor.

Sp2 ile gelen 2 komut sayesinde MRSProxy ayarlarını elle konfigüre etmenize gerek yok. Bu komutlar:

New-WebServicesVirtualDirectory ve Set-WebServicesVirtualDirectory

 

Mailbox Auto-Mapping:  Exchange 2010 SP1 ile birlikte bilindiği üzere mailbox auto-mapping özelliği gelmiş bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar başka mailboxlar üzerinde “full access” hakkına sahip iseler outlooklarına bu kişilerin mailleri otomatik olarak gelmektedir.

Bu özelliklik güzel olmasına rağmen kullanıcı arafından outlook performansını aşırı derecede düşürebilir. Sp2 ile yöneticilier Add-MailboxPermission  komudunu $false parametresi ile kullanarak artık bu özelliği kapatabiliyorlar.

Örnek:

Add-MailboxPermission  -Identity  Ortac  -User ‘Ortac Demirel’  -AccessRight FullAccess  -InheritanceType All -Automapping $false

 

Multi-Valued Custom Attributes: Sp2 artık mail nesneleri ile ilgili daha fazla bilgi içeren 6 yeni paramtreyi  destekliyor. Bunlar:

 

Set-DistributionGroup

Set-DynamicDistributionGroup

Set-Mailbox

Set-MailContact

Set-MailPublicFolder

Set-RemoteMailbox

 

Litigation Hold:  Exchange 2010 SP2 de artık bir mail hesabına “Litigation Hold” uygulanıyorsa artık o mail hesabı direkt silinemiyor. Öncelikle “Litigation Hold” özelliği kaldırılmaldır mail hesabından.

Litigation Hold kaldırılmadan kullanamıyacağımız komutlar:

Disable-Mailbox

Remove-Mailbox

Disable-RemoteMailbox

Remove-RemoteMailbox

Disable-MailUser

Remove-MailUser

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *