Hyper-v 3.0 ile Vmware vSphere 5.0 ın Karşılaştırılması

Microsoft’un başarılı sanallaştırma çözümü Hyper-V nin 3. sürümü windows 8 server ile gelecek. Nerdeyse tüm özellikleri uzun zaman önce açıklanan Hyper-V 3.0 sanallaştırma çözümleri içinde çok önemli bir yer edinecek.

Aşağıdaki tabloda Hyper-V 3.0 ile Vmware firmasına ait vSphere 5.0 ürünün karşılaştırılması yer almaktadır. Ram, disk kullanımı, yönetim, genişleme kapasitesi ve ağ yapısı gibi birçok konuda oldukça detaylı bir karşılaştırma yapılmıştır.

 

Bunlar dışında ise tabiki başka konularda yer almaktadır:

Fiyat: Mcrosoft halen Hyper-V yi ücretsiz olarak sunmaktadır. Enteprise sürümünde 4 adet hyper-v sanallaştırması yapabilirsiniz. Bu sınır datacenter edition ile kalkmaktadır. Tabikide esas fark  yönetim kısmında çıkmaktadır. Her iki çözüm içinde yönetim tarafı daha pahalı olmaktadır.

 

Performans: Birçok test hyper-v ile vSphere arasında ciddi bir performans farkı göstermemektedir.

 

3.party destek: Bu alanda vSphere i destekleyen yazılımlara bakacak olursak vSphere oldukça önde gözüküyor. Gözlemleme, yedek alma, yönetim ve sanal uygulamalar alanında vSphere i destekleyen çok ciddi sayıda firma bulunmaktadır.

 

Bulut Desteği: Her iki sanallaştırma çözümününde kendine has yöntemleri ve uygulamaları bulunmaktadır. vSphere tarafında VCloud Directory bulunurken Microsoft tarafında ise özellikle system center app controller 2012 ile birlikte ciddi bir “Azure” desteği vardır.

Genişleyebilirlik: Bu konuda Microsoft çok fazla yol kat etti. Yukardaki tabloda da bu açıkca gözükmektedir. Bir çok alanda Vsphere ile eşit olmasına rağmen özellikle disk desteğinde ciddi farklar gözükmektedir.

Sonuç olarak 2012 sanallaştırma alanında çok büyük ilerlemelerin olacağı bir yıl alacak. Özellikle Hyper-V’li windows 8 ve System center ailesini yakında takip etmenizi öneririm.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *