System Center Configuration Manager 2007 de Windows 7 Collection Yaratma

Microsoftun güçlü client yönetim aracı system center configuration manager 2007 ile birçok windows bazlı sistemi yönetebilir ve bu sistemlerden raporlar çekebilirsiniz.


SCCM 2007 bu yönetim için öncelikle toplama grupları olan “collection” ları kullanır. Bu toplama grupları size ortamınızda bulunan bilgisayarların özelliklere göre sıralanmasını ve ayrılmasını sağlar.


SCCM 2007 ile birçok “collection” hazır gelmektedir. Fakat nispeten yeni olan Windows vista, Windows 7, Windows 2008 Server yada Windows 2008 R2 Server gibi toplama grupları hazır gelmemektedir. Fakat biz hem bu sistemler hemde birçok değişik özelliklere göre toplama gruplarını kendimiz yaratabiliriz.


Windows 7 için yapmamız gerekenler;
Öncelikle SCCM 2007 yönetim panelinden Site Database > Computer Management bölümünü geliyoruz. Burada “Collections” bölümünden hazır gelen toplama gruplarını göreceksiniz.


Yeni bir toplama grubu yaratmak için “Collections” üzerine sağ tıklayıp “New Collection” seçeneğini seçiyoruz.


Yeni toplama grubumuza bir isim veriyoruz.


Windows 7 için toplama grubu hazırlarken windows 7 sorgusuna ihtiyacım olacak. Yani query bazlı bir toplama grubu yaratacağım. Bu yüzden sarı silindire tıklıyorum


Query isminede “windows 7” yazıyorum. Ve query i girmek için gerekli bölümü ortadaki “Edit query statement” seçeneği ile açıyorum.


Henüz bir query olmadığı için pencerenin içi boş gelcektir. En altta “show query language” seçeneğini seçiyorum.


Açılan penceredeki boşluk alana aşşağıdaki query i yazmanız gerekiyor.
select sms_r_system.ResourceID,sms_r_system.ResourceType,sms_r_system.Name,sms_r_system.SMSUniqueIdentifier,sms_r_system.ResourceDomainORWorkgroup,sms_r_system.Client from sms_r_system where OperatingSystemNameandVersion like ‘%Workstation 6.1%’


İşlemi onaylayıp önceki menüye dönüyorum.


Yaptığımız ayar  “Rule” bölümüne gelicektir. NEXT seçeneği ile devam ediyoruz.


Advertisement kısmını boş bırakıp geçiyorum.


Güvenlik ayarınıda geçtikten sonra  toplama grubumuzu yaratmış olacağız.

Toplama grubu yaratıldıktan bir süre sonra otomatikman ortamımızdaki windows 7 makineler bu grubun altına gelecektir.


Windows 2008 R2 için aşşağıdaki sorguyu kullanabilirsiniz:
select sms_r_system.ResourceID,sms_r_system.ResourceType,sms_r_system.Name,sms_r_system.SMSUniqueIdentifier,sms_r_system.ResourceDomainORWorkgroup,sms_r_system.Client from sms_r_system where OperatingSystemNameandVersion like ‘%server 5.1%’

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *