System Center Configuration Manager 2007 ile Wındows 7 Dağıtımı Bölüm 1

System Center ailesinden Configuration Manager 2007 yazılımı ile istemci makinelerinizi yönetebilir onlarda birçok rapor çekebilirsiniz. Aynı zamanda SCCM 2007  ağ üzerinden bilgisayarlara uzaktan işletim sistemide kurmanıza imkan vermektedir.

MAC yada GUID bazlı olarak belirlediğimizi bir yada birkaç bilgisayara uzaktan windows XP, Windows 7 , Windows 8 , Windows 2003 , 2008 ve 2008 R2 kurabiliriz. İşletim sistemlerini kurarkende seçtiğimiz programların bu kurulum içerisinde otomatik olarak kurulmasını sağlayabiliriz. İstersek karşıdaki makinanın imajınıda alabileceğimiz SCCM yazılımı ile işletim sistemi kurulan makinaların direkt olarak domainde açılmasınıda gerçekleştirebiliriz. Böylelikle makinanın başına gitmeden uzaktan domaine alınmış, istediğimiz işletim sisteminin istediğimiz programları ile birlikte kurulmuş bir sistem elde edebiliriz

İşletim sistemi dağıtımı yapabilmek  birkaç ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

–          Dağıtılacak işletim sistemi, işletim sisteminin ağ kartı sürücüleri ve dağıtılacak işletim sisteminin imajını almak için gerekli klasörler ve paylaşımları.

–          MDT, DHCP, WDS gibi sunucu rollerinin konfigürasyonu

–          SCCM 2007 üzerinden işletim sistemi dağıtımının (operating system deployment) konfigüre edilmesi.

İşlemlerin uzun olmasından dolayı makalemizi birkaç bölümde inceleyeceğiz.

Öncelikle bize gerekli olan bazı klasörleri hazırlayarak başlamamız gerekmektedir.  Kaç adet işletim sistemi ve bu işletim sistemlerinin kaç adet farklı sürümlerini dağıtacak isek her biri için bir adet klasör açmamız gerekmektedir. bu klasörlere işletim sistemlerinin DVD sini tüm içeriği ile birlikte kopyalamamız gerekmektedir.

Bilgisayarların ağ kartı sürücüleride çok önemlidir. Tüm diğer sürücüleri işletim sistemi kurulduktan sonrada sisteme tanıtabilirsiniz. Fakat ağ kartı sürcüsü olmadan uzaktan kurulum yapamayız. Bu yüzden ağ kartı sürücüleri içinde bir klasör gerekmektedir. Klasör içerisine ağ kartlarınında sürücülerini koymamış gerekmektedir. Sürücüler inf dosyaları ile yer almalıdırlar. Direkt olarak setup dosyalarını koyamayız.

Son olarak ise yükleyeceğimiz işletim sisteminin referans imajına ihityacımız vardır. Çünkü birkez işletim sistemi yükleyip ayarlarını yaptıktan sonra bu imaj bize ağ üzerinden işletim sistemi yüklemek için referans imaj olacak ve işlemlerimizi daha kolaylaştıracaktır.

Tüm bu klasörleri paylaşıma açıp paylaşım ve NTFS izinlerinden SCCM sunucunuza ve belirlemiş olduğunuz NAC kullanıcınıza “full control” yetkisi vermeniz gerekiyor. Özellikle NAC kullanıcısına izin verdiğinize emin olmanızı tavsiye ederim.

Dosyalar ile ilgili işlemlerimizin ardında sıra işletim sistemi dağıtımı için windows sunucularda kurup yapılandırmamız gereken bileşenlere geldi.

İlk olarak Microsoft Deployment Toolkit 2010 yazılımını kurmamız gerekiyor. Bu yazılımın 32bit ve 64bit sürümleri ayrı yrı yer almaktadır. Windows 2008 r2 üzerine 64 bitlik versiyonu kurmanız gerekiyor.

Microsoftun sitesinden rahatlıkla çekip kurabilirsiniz. Oldukça basit kurulum adımları vardır.

Tüm bileşenleri seçebilirsiniz.

Kurulum bittikten sonra programlar bölümüne gelecektir MDT 2010. Buradan “Configure ConfigMgr Integration”  aracını çalıştırıyoruz.

Site server ve site kodunu göreceksiniz ekranda. “Next” seçeneği ile devam etmeniz gerekiyor.

Bu işlemlerin sonunda MDT 2010 ile SCCM 2007 nin entegrasyonunu yapmış oluyoruz.

Windows Deployment Service  PXE üzerinden ağ kartı ile başlatılan sistemlere uzaktan işletim sistemi kurmaya yarıyor. Aslında SCCM de bu işi yapıyor tam olarak. Fakat WDS ile IP alan tüm makinelere işletim sistemi yüklenirken SCCM de sadece bizim seçtiğimiz makinalara işletim sistemi yükleniyor.

SCCM de WDS alt yapısını kullandığından bu servisi sunucu yönetimi bölümünden rollerden kuracağız.

Tüm özelliklerini seçiyoruz.

WDS kurulumu bitince DHCP sunucusunun kurulumuna geçmemiz gerekiyor.

Scope aralığınıda belirtiyoruz kurulum sırasında.

Bu işlemler ile servislerin kurulumu bitiyor.

WDS servisine sunucu yönetiminden geldiğimizde üzerinde bir ünlem işaretinin olduğunu göreceksiniz.

Üzerine sağ tıklayıp sunucuyu konfigüre etmemiz gerekmektedir.

PXE ayarları gibi birçok ayarın bulunacağı WDS klasörünün yerini belirliyoruz.

WDS sunucusu direkt olarak DHCP sunucu ile haberleşir. Çünkü PXE üzerinden boot eden makinalar açılırken DHCP üzerinden IP almaları gerekmektedir. IP alan bilgisayarlar ise WDS ile iletişime geçip işletim sistemi yükleme işlemini başlatır.

Eğer WDS ile DHCP servisi aynı sunucuda ise DHCP nin 67 iletişim portunun dinlenmesine gerek yoktur. Bu yüzden bu seçenek seçilir.

DHCP serverda scope ayarlaında “PXEClient” ayarı yapılmalıdır. Bu ayarı WDS otomatik olarak yapabilir.

WDS nin tanıdığı ve tanımadığı tüm istemcilere destek vermesi için alttaki seçeneği işaretliyorum

Konfigürasyon başlıyor.

Son kısımda bize bize WDS in dağıtacağı işletim sistemi imajlarını ekleme ayarı geliyor. Fakat biz imajları SCCM e yükleyip SCCM ile dağıtacağımızdan dolayı bu seçeneği kaldırıyoruz.

Tekrar konsola geldğimizde WDS nin başarılı bir şekilde çalıştırıldığını göreceğiz. Üzerine sağ tıklayıp özelliklerine gelebiliriz.

Bu bölümden birçok ayar yapabiliriz. Mesela Pxe Response bölümünde “Delay in seconds” ı 5 saniye ye ayarlıyabilirsiniz. Sunucunun 5 saniye içerisinde istemciyi yanıtlayacağını gösterir.

Ayrıca kurulum sırasında oluşturulan WDS klasörünüde kontrol edebilirsiniz.

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 2

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 3

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 4

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 5

Paylaş

2 thoughts on “System Center Configuration Manager 2007 ile Wındows 7 Dağıtımı Bölüm 1

 1. admin Post author

  Kontrol etmeniz gereken ayarlar:
  – hem 32 bit hemde 64 bit için tüm ayarları eksiksiz yapın. Hatta task bile oluşturun.
  – DHCP servisinde PXE 60 ayarının oluştuğuna emin olun.
  – WDS servisinin başarılı bir şekilde çalıştığına ve remoteinstall klasörüne sccm dosyalarının geldiğine emin olunr.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *