System Center Configuration Manager 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 3

Yazı dizimizin önceki bölümünde işletim sistemi dağıtımı için SCCM sunucusunda yapılması gereken ön hazırlıklara  değinmiştik:

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 2

Bu bölümde ise  SCCM 2007 üzerinden işletim sistemi dağıtımı için boot imaj oluşturma, işletim sistemi imajı oluşturma ve işletim sistemlerinin kurulum klasörlerini SCCM sunucuya gösterme gibi ayarlara değineceğiz.

SCCM de işletim sistemi dağıtımı “Operating System Deployment”  bölümünden gerçekleşmektedir. Buradaki menüler ihityaca göre konfigüre edilmelidir.

 

 

PXE uyumlu ağ kartı ile DHCP sunucudan IP alan bilgisayar önce WDS sunucu ile konuşur. Bu kısımdan sonra bir tftp bağlantısı açar SCCM sunucuya ve gerekli imajları çeker.

Sistem ilk olarak boot imajı almak zorundadır. Bu yüzden boot imajının ayarları ile başlıyoruz.

“Boot Image” bölümüne geldiğimizde SCCM 2007 sunucu ile hazır gelen boot imajlarını görmekteyiz. 32bit ve 64 bit olmak üzere 2 adet boot imajı yer almaktadır. 32bit olan 32bitlik işletim sistemi için kullanılılmalıdır. 64 bit olanıda haliyle 64 bitlik işletim sistemi için kullanacağız.

Size tavsiyem burada hazır imajlara dokunmayıp kendi imajınızı yaratmanızdır. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi boot imajı bozulursa çok uğraştırır, ikincisi ise daha önemlidir; ağ kartı sürücülerine mutlaka ihityacınız var ve bunları boot imajların içirisine gömmelisiniz (ilerki bölümlerde yapacağız).  Bu yüzden her farklı ağ sürücüsü kullanan bilgisayar için farklı bir boot imaja ihtiyacınız oluyor.

 

Yeni bir boot imaj yaratmak için “Boot Image” menüsüne sağ tıklayıp “Add Boot Image” seçeneğini seçiyoruz.

 

 

İlk bölüme paylaşımda olan boot.wim dosyasını gösteriyorum. Her SCCM 2007 kurulu sunuda aynı yerde bulunmaktadır. İkinci bölüme ise otomatikman Windows PE seçeneği gelmelidir.

Bu bölümde dikkat edilmesi gereken kısım 32 bit için i386 klasörü içindeki boot.wim seçilmelidir. Eğer 64 bit kullanıcak isek o zaman AMD64 klasörü içindeki boot.wim seçilmelidir.

 

 

Hazırlayacağım boot imaja açıklayıcı bir isim giriyorum. İlerde bu isim lazım olacak.

 

 

Boot imajım için dağıtım noktası hazırlıyorum.

 

 

Her iki seçenekte mutlaka seçilmelidir.

 

Hazırlanan dağıtım noktasını güncelliyorum.

 

Güncelleme işlemi biraz sürecektir.

 

Bu işlemlere boot imajı hazırlamış bulunmaktayım. Ben 32bit için hazırladım. Eğer 64 bit işletim sistemi kuracaksanız hem 32 bit hemde 64 bitlik Boot imajı oluşturmak zorundasınız.

 

 

Boot imajdan sonra sıra işletim sisteminin imajını SCCM 2007 e göstermeliyiz. İşletim sistemi imajı Windows 7 dvd si içerisinde source klasörü altında “install.wim” olarak yer alır.

“Operating System Images” bölümüne sağ tıklayıp “Add Operating system Image” ile işleme başlıyoruz.

 

 

Paylaşıma açmış olduğumuz windows 7 klasörünün içindeki install.wim in paylaşım UNC adresini bu bölüme aşağıdaki gibi yazmalıyız. Kesinlikle  local adres ( c:) girilmemelidir.

 

Kuracağımız işletim sisteminin ismini yazıyoruz. Açıklayıcı yazmanızı öneririm.

 

İşletim sistemi imajı içinde bir dağıtım noktası belirlememiz gerekmektedir.

 

Sadece ilk seçeneği seçiyorum.

 

Yapmış olduğumuz ayar OS imajları bölümünde çıkacaktır.

 

Bu aşamadan sonra birde işletim sisteminin kurulabilmesi için SCCM sunucuda yarattığımız “windows 7” klasörünü sunucuya göstermemiz gerekmektedir. Her ne kadar boot.wim ve install.wim imajları hazırlasakta tüm klasörede ihityaç duymaktadır sistem.

“Operating System Install Package” menüsün üzerine sağ tıklayıp “ ADD OS Install Package” seçeneğini seçiyoruz.

 

SCCM sunucuda işletim sistemi için bir klasör açıp windows 7 DVD sini komple bu klasöre kopyalamıştık. Aynı zamanda bu klasörüde paylaşıma açmıştık. Bu kısımda işte bu klasörü gösteriyoruz.

 

Pakete biri isim veriyoruz.

 

Bu pkaet içinde bir dağıtım noktası hazırlamamız gerekiyor.

 

İlk seçenek yeterli olacaktır.

 

64 bitlik bir işletim sistemi dağıtımı yapacak ise eğer yukardaki tüm adımlar hem 32 bit hemde 64 bit olmak üzere tekrarlanmaldıır. 64 bitlik işletim sistemi dağıtımı için sadece 64 bit işletim sistemi için ayar yapmak yeterli olmamaktadır.

 

Bu aşamalarla birlikte boot.wim, install.wim ve işletim sistemi klasörünü SCCM 2007 sunucuya göstermiş olduk. Bir sonraki bölümde ağ kartı sürücüsünün boot.wim imajına eklenmesi ile devam edeceğiz.

 

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 1

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 2

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 4

SCCM 2007 ile Windows 7 Dağıtımı Bölüm 5

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *