System Center Configuration Manager 2007 Raporlama

Configuration Manager 2007 Yazılımının en güçlü özelliklerinden biride raporlamadır. İçerisinde gelen birçok rapor örneği ile birlikte istersek sql sorguları ile de kendi ihityacımıza uygun raporlar yaratabiliriz.

SCCM 2007 yazılımı ilk kurulduğu zaman raporlama etkin değildir. Konsol üzerinden “Reporting” bölümüne gelirsek hazır raporlara ulaşırız.

 

 

Bu raporların herhangi birisine gelip bir raporun üzerine sağ tıkladığımızda silme, kopyalama, özellikler giri seçenekleri görürüz. Fakat burada raporu çalıştır seçeneği yoktur.

 

 

İlk olarak “Site Settings” bölümünde “Site Systems” den sunucumuzu seçip üzerine sağ tıklayarak “New Role” seçeneğini seçiyoruz.

 

 

Sitemız ile ilgili bilgiler geliyor. Değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

 

 

Rollerden “reporting point” seçeneğini seçiyoruz.

 

 

Web üzerinden raporlara erişebileceğimiz URL  i belirliyoruz.

 

 

Böylelikle raporlama rolünü sunucumuza kurmuş oluyoruz. Bu aşamadan sonra raporları çalıştırmadan önce yetkileride düzenlemeliyiz.

Öncelikle SCCM 2007 konsolundan “Security rights” bölümüne gelip “Users” üzerine sağ tıklayıp “Manage ConfigMgr Users” ı seçiyorum.

 

 

Açıklamayı geçip devam edeceğim.

 

 

Raporlama görevini bir kullanacıya atayacağım için “Add a new user” bölümüne kullanıcımı yazıyorum. Domain ismini başına yazmayı unutmayınız.

 

 

Hak vermek için ikinci seçeneği seçiyorum.

 

 

Class bölümden “Report” u seçmemiz gerekiyor. Haklar bölümünden ise raporlar için gerekeli izinleri veriyorum.

 

 

Bu aşamadan sonra konfigürasyonu bitiriyorum.

 

 

Son olarak SCCM 2007 sunucusunda local group larda SMS Reporting Users  grubu olacaktır. Bu sadece Reporting rolü kurulu olunca çıkar. Bu grubada kullanıcılarınızı eklemeniz gerekmektedir.

 

 

Artık SCCM konsolu üzerinden yada raporlama sayfası üzerinden raporlara bakabilirsiniz.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *