System Center Configuration Manager 2012 RC Raporlama

 
Configuration Manager 2012 ürününde raporlama alanındada güzel değişiklikler var. Bunlar;
 
Raporlama servis noktası (reporting service point):  SCCM 2012 de raporlama için kullanılan tek roldür. Raporlama servis noktası, SCCM 2012 rapor tanımlarını, raporların katagorisine gore rapor klasörü yaratarak raporlama servisine iletir. Ayrıca bu rapor klasörleri içinde güvenlik izinleri tanımlar. Güvenlik izinleri değiştiği zaman her 10 dakikada bir raporlama servislerine bağlanıp son durumu günceller.
 
SQL Server Reporting Service ile tam uyum: Query bazlı raporların kullanımında daha fazla esneklik, web tabanlı rapor görüntülemede performans, uyumluluk ve genişleyebilirlik, raporların otomatik olarak yönlendirilmesi, örneğin bilg işlem yöneticilerine her gün düzenli olarak bazı raporların email atılması gibi birçok yeni özellik geldi.
 
Report Builder 2.0: SCCM 2012 ile gelen windows SQL Report Builder 2.0 aracı ile entegrasyonu sayesinde SQL raporların çok daha rahat düzenlenmesi sağlanmaktadır.
Bunlar dışında raporların görüntülenmesi için konsoldan kullanabileceğimiz “Report Viewer” ve web tarayıcı ile kullanabileceğimiz “Report Manager”  büyük rahatlık sağlıyor.
 
SCCM 2012 RC ürününde raporlamayı aktif etmek için SCCM 2007 de olduğu gibi rol olarak sunucuya kurmamız gerekmektedir.  “Administration” bölümüne geliyoruz “site configuration” altındaki “Sites” kısmına gelirsek sağ tarafta bölgelerimiz çıkacaktır. Kendi bölgemize sağ tıklayıp “Add site system roles” seçeneğini seçiyoruz.
 
 
 
 
 
 
Bölge ayarlarımız geldi. Devam ediyoruz.

 
 
“Reporting Service Point” rolünü seçip devam ediyoruz.

 
 
 
 
Bu ekranda iki bölüm var konfigürasyonunu yapabileceğimiz. İlk bölümden veritabanını doğrulamamız gerekiyor. “Verify” seçeneğini seçiyoruz. Doğrulam başarılı olunca “Succesfully verified” yazısı geliyor.
 
İkinci bölüm ise raporlama servisi için bir hesap tanımlamamız gerekiyor active directory de. Bu hesabı servise atayacağız. Hesabı tanımlayıp alttaki bölümden “Set” seçeneğini seçiyorum. Yeni hesab diyorum ve active directoryde yarattığım hesabı giriyorum.

 
 
 
Yaptığımız ayarlar ile ilgili bir onay penceresi geliyor ve raporlama rolünü kuruyoruz.

 
 
 
Bu aşamadan sonra SCCM 2012 RC konsolundan “monitoring” bölümüne gittiğimizde “Reporting” altına hiçbir raporun gelmediğini görmekteyiz. Bu aşamda bir konfigürasyon yapmamız lazım çünkü.

 
 
 
SCCM 2012 RC sunucudan http://sccm.ortacdemirel.com/Reports adresine giriyorum. Sayfayı admin modunda açmanızı tavsiye ederim. Açılışta servis uyarısını alırsanız servislerden SQL reporting servisini control edininiz. Kullanıcı adı parola sorunca “administrator” hesabını kullanıyorum.

 
 
Açılan sayfadan “folder settings” bölümüne geliyoruz.

 
 
 
“New Role Assignment” seçeneği ile yeni rol atayacağız kullanıcılarımıza.

 
 
 
Kullanıcı yada kullanıcı gruplarımızı seçip bu bölümde yetkiler atayabiliriz. SMSAdmin ve SMSReport kullanıcısına tüm raporlama yetkilerini veriyorum.
Kullanıcıların yetkilerini değiştirmek için “edit” seçeneğini seçmemiz yeterlidir.

 
 
SCCM 2012 RC konsolundan raporlara gelirsek 422 adet raporumuzun geldiğiniz göreceğiz.

 
 
Bu aşamadan sonra raporların görüntülenmesine geçebiliriz. İstediğimiz bir raporun üzerine sağ tıklayıp “RUN” seçeneğini seçiyoruz.

 
 
 
 
Açılan raporda değer kısmına bilgisayar ismini giriyorum. Bu bilgisayara özel raporlar görüntüleniyor. Çok farklı çeşit raporlar olduğunu unutmamak gerekiyor. Hepsinin kendisine has kullanımı mevcuttur.

 
 
Raporlara istersek web sayfası üzerinden de erişebiliriz.

 
 
 
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *