System Center Operatıon Manager 2007 İle Exchange 2010 Sunucularının Yönetimi

 

 
Microsoftun başarılı sunucu izleme,yönetim ve raporlama yazılımı SCOM 2007 ile Exchange sunucularınızıda rahatlıkla izleyebilir ve onlardan rapor alabilirsiniz.
 
Exchange 2010 sunucularınını geniş kapsamlı izleyebilmek için öncelikle yönetim paketine ihtiyacınız vardır.
İlk olarak microsoftun sitesinden paketi çekiyoruz :
 
 
 
 
Daha sonra MSI paketini yönetim paketlerimizin durduğu klasöre extract ediyoruz.
 
 
 
Bu aşamadan sonra yönetim paketini SCOM 2007 sunucusuna göstermemiz gerekiyor. SCOM 2007 yönetim panelinden “administration” bölümüne geliyoruz. Sağ tıklayıp “Import Management Packs” seçeneğini seçiyoruz.

 
 
 
 
Yönetim paketi ekleme sihirbazından “Add > Add from disk” seçeneğini seçiyoruz. Bir uyarı çıkacak, onaylayıp devam ediyoruz.

 
 
 
 
 SCOM 2007 internete bağlanıp global catolog ile iletişime geçiyor. Exchange yönetim paketini extract ettiğimiz klasöre gelip Exchange ve Exchange report isimli iki adet yönetim paketini seçiyoruz.

 
 
 
 
Seçtiğimiz yönetim paketleri menuye geliyor.

 
 
 
 
Install seçeneği ile yüklemeyi bağlatıyoruz.

 
 
 
 
Kurulum bitince SCOM 2007 konsolunda “Monitoring” bölümüne Exchange 2010 ile ilgili bölümler gelmektedir.

 
 
 
 
Exchange 2010 için yönetim paketini başarılı bir şekilde SCOM 2007 sunucumuza kurmuş olduk. Fakat Exchange 2010 sunucularımızı izlemek için birkaç ayar daha yapmamız gerekiyor.
 
Öncelikle yeni bir yönetim paketi yaratacağız. “Administration” bölümüne gelip “create management pack” seçeneğini seçiyoruz.
 

 
 
 
 
 
Bir isim verip işlemi bitiriyorum.

 
 
 
 
Bunu yaratmamızın sebebi Exchange yönetim paketi düzgün olarak çalışmıyor ve bizim override edebileceğimiz bir yönetim paketine ihtiyacımız var.
 
SCOM 2007 konsolundan “Authoring” bölümüne geliyoruz. Scope seçeneği işaretliyoruz.

 
 
 
 
Açılan pencerede kutuya “Exchange Server 2010” yazıyoruz. “View All target” seçeneği seçiyoru ve en alttan “select all” u seçiyoruz.

 
 
 
 
 
 
Scope u ayarladıktan sonra “Look for” kısmına “Script Event Collection” yazıyoruz. Tüm script event collection lar listelenecektir.

 
 
 
Buradaki tüm rulların üzerine sağ tıklayıp “Overrides > Override the Rule > For all object of class:….” seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

 
 
 
Açılan pencereden Override i enable olarak işaretlliyoruz. Override value = true olmalı ve en alttan yarattığımız yönetim paketini seçiyoruz.

 
 
 
 
Bu aşamadan sonra son olarak Exchange 2010 Mailbox sunucumuza geliyoruz. Exchange powershell i açıp Exchange in kurulu olduğu dizinde “scripts” klasörüne geliyoru< ve aşağıdaki komudu veriuyoruz:
New-TestCasConnectivityUser.ps1
 
Kısa bir süre sonra SCOM 2007 konsolumuza tüm exchange sunucularımız gelicektir.
 
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *