Windows 10 Disk Yönetim Aracı

Windows 10 ile artık yeni bir disk yönetim aracımız var. Bu araç sayesinde bilgisayarımıza takılı olan disklerin kullanılan ve boş miktarlarını kolayca öğrenebilir, gereksiz bulduğumuz alanları kolaylıkla silebilir ve müzikler, resimler, videolar ya da dokumanlar gibi dizinlerin varsayılan yerlerini kolaylıkla değiştirebiliriz.

Yeni disk yönetim aracına arama bölümüne depolama ya da storage yazarak ulaşabilirsiniz.

 

İlk ekranda bilgisayarınıza takılı olan diskler ve kullanım miktarları gösterilmektedir. Diskleri seçerek ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıntılı bölümde seçmiş olduğunuz disk içerisinde kullanıcı profiline ait uygulamalar, dokumanlar, resimler, emailler masa üstü gibi birçok yer ile ilgili depolama bilgisi gelmektedir.

 

Buradan uygulamaları seçerek verilerinize erişebilirsiniz. Örneğin resimler bölümünü seçerseniz Windows 10 makinenizde varsayılan olarak resimlerinizin tutulduğu klasör açılacaktır. Gene aynı şekilde elektronik postalarınız için eğer yüklü ise Outlook yazılımı açılacaktır.

Verilerinize eriştiğiniz gibi geçici dosyaları da buradan silmek oldukça kolay. “Temporary Files” seçeneğini seçerseniz eğer bilgisayarınızda geçici olarak tutulan dosyaların bilgisi gelecektir. Bunlar geçici dosyalar, daha önce indirdiğiniz dosyalar, geri dönüşüm kutusu ya da eski işletim sistemine ait dosyalar olabilir.

Silmek için “delete temporary files” seçeneğini seçmelisiniz.

 

Yaptığımız seçimden emin isek silme işlemi başlayacaktır.

 

Görüldüğü üzere Windows 10 kullanılmayan ya da gereksiz dosyaların temizliği oldukça kolay hale getirilmiş.

Disk uygulamasının ana menüsünde müzikler, dokumanalar, videolar ve resimler gibi kullanıcıya özel profil dizinlerini kolaylıkla değiştirebileceğimiz bir bölümde yer almaktadır.  Buradan farklı kişisel dosyalarımızın farklı dizinlerde tutulmasını kolaylıkla sağlayabiliriz.

Paylaş

2 thoughts on “Windows 10 Disk Yönetim Aracı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *