Windows 2008 R2 Cluster Event ID 1183 Kodlu Hatanın Çözümü

Windows 2008 sunucu ile “cluster” kurulumu çok daha kolay bir hal almıştır. R2 sürümü ilede bu kolaylık devam etmektedir.

Genelde kolay bir kurulum olmasına rağmen “cluster” ın silinip tekrar baştan kurulması durumunda bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu hata kodlarından biride Event ID 1183 numaralı hatadır.

Cluster disk resource ‘Cluster Disk 19’ contains an invalid mount point. Both the source and target disks associated with the mount point must be clustered disks, and must be members of the same group.
Mount point ‘R:STORAGE******_TEMP_LOG’ for volume ‘?Volume{4fb8a21a-e981-4c75-914a-d5f91d9baf40}’ references an invalid source disk. Please ensure that the source disk is also a clustered disk and in the same group as the target disk (hosting the mount point).

 

Bu hata kodunda özellikle “invalid mount point” uyarısı yer almaktadır. Clusterı ise test ettiğinizde aşşağıdaki uyarıyıda alırsınız:

“The wrong diskette is in the drive. Insert %2 (Volume Serial Number: %3) into drive %1″

 

Bu hata genelde önceden tasarlanan ve cluster kurulumuna atanmış disklerde olmaktadır. Siz  fiber yada  iscsi yolu ile cluster ortamana diskler atayıp bunları uygulama sunucularına verdiğiniz zaman windows cluster servisi tarafında bu diskler artık kullanılıyor şeklinde imzalanır.

Cluster ı kaldırıp baştan kursanız bile, hatta sunucuları formatlayıp baştan kursanız bile disklerin volume ları üzerindeki bu imzalar silinmez. Diskleri silip tekrar eklemizde bir çözüm olmuyacaktır.

Bu aşamada size tavsiye edilen disklerin tamamiyle silinip , gerekiyorsa disk ünitesinde tekrar oluşturulurak yeni kurulan cluster ortamına baştan tanıtılmsıdır.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *