Windows 7 de Gelişmiş Arama Özelliği

Windows 7 işletim sistemi ile birlikte oldukça kullanışlı ve hızlı çalışan bir arama özelliği gelmiş bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde klasörleriniz, dosyalarınız, programlarınız, mailleriniz, resimleriniz, müzikleriniz ve videolarınız gibi bilgisayarınızda tuttuğunuz kişisel dökümanları rahatlıkla hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

 

Bu özelliği kullanmak için windows 7 işletim sisteminde başlat tuşuna bazıyoruz ve açılan windows 7 menüsünün en altındaki kutuya aratmak istediğimiz sözcüğü yazıyoruz.

Sözcüğü yazar yazmaz hemen üs bölümde arama sonuçları başlıklar halinde gelmektedir.  Burda eğer bir dökümanın, belgenin içerisinde de arattığınız sözcük yazıyorsa o dökümanda arama sonucunda çıkmaktadır. Yani bir mailin içerisinde aradığınız sözcük var ise o mailie windows 7 görüntülemektedir. Tek şart outlook hesabında bir mail olmasıdır.

“See more result” seçeneği ile de daha fazla arama sonucuda ve daha kapsamlı bir arama seçeneklerine erişebiliriz.

Bu seçeneği seçtiğimizde windows 7 bizi windows explorer a yönlendirecektir. Açılan yeni pencerede sol taraftan bilgisayarımızın hangi bölümünde arama yapacağımızı seçiyoruz.

 

Eğer “computer” ü seçersek  bilgisayarımızın tüm klasörleri içerisinde arama yapılacaktır. Bulunan sonuçlar sağ tarafta çıkacaktır ve windows 7 aratılan kelimeyi sonuçlar üzerinde sarı işaretleyerek gösterecektir. Sonuçların hemen altında sonuçların  bulunduğu yerde gösterilmektedir. Üzerlerine tıklarsanız direk açılmaktadır.

Sağ üst kısımında, aramak istediğimiz sözcüğü yazdığımız bölüme gelirsek burda arama kriterlerinide seçebiliriz. Dosya çeşidine göre, dosya üzerinde en son değişiklik yapılma tarihine göre, ismine göre gibi kriterleri seçebiliriz.

 

 

Örnek olarak dosya çeşidine göre aratma yapmak için “Kind” ı seçebiliriz.

 

 

Seçince dosya türlerinin olduğu bir pencere açılacaktır.

Seçeneklerden “pictures” ı seçersek eğer arama yaptığımız sözcük ile ilgili sadece resim dosyaları gelecektir.

 

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *