Windows Server 2012’de WSUS 4.0 Kurulumu

 
Microsoftun yeni sunucu işletim sistemi Windows Server 2012 ile birlikte WSUS 4.0 da gelmektedir. WSUS yani Windows Update Services bildiğiniz üzere organizasyonunuzda bulunan windows istemcilerin ve sunucuların güncellenmesi için kullanılan bir yazılımdır. Tüm istemcilerin internet üzerinden güncellemeleri çekmeleri internet kapasitenize oldukça fazla yük getirebilir. Bu yüzden güncellemerin tek bir sunucuya çekilmesi ve bu sunucu üzerinden yerel ağ kullanarak dağıtılması her zaman daha verimli olmaktadır. Ayrıca istemcilerin internete erişemedikleri durumda da WSUS sunucular güncelleme konusunda büyük yardım sağlamaktadırlar.
 
WSUS yazılımı her sunucu işletim sistemi ile de güncellenen bir yazılımdır. Windows 2008 sunucu için WSUS 3.0 (windows 2008 r2 için WSUS 3.0sp2) var iken Windows 2012 sunucu için WSUS 4.0 bulunmaktadır.
 
WSUS yazılımı microsoftun sitesinden ücretsiz olarak çekilerekde kurulabilinir. İstenirse windows sunucularda sunucu yönetimi bölümünden rahatlıkla kurabilirsiniz.
 
Windows Server 2012 üzerinden WSUS 4.0’ı kurabilmek için öncelikle “Server Manager” ı açıyoruz. Sunucu yönetiminde dashboard kısmından “Add roles and features” ı seçmemiz gerekiyor.

 
 
 
 
Karşımıza kurulum sihirbazı çıkıyor. Rol veya özellik tabanlı kurulumu seçiyoruz.

 
 
Sunucu havuzumuzdan üzerine rolü kuracağımız sunucuyu seçiyoruz.

 
 
 
Sunucumuzun üzerine kurabileceğimiz roller karşımıza geliyor. En alttan WSUS u seçiyoruz.

 
 
 
Bazı eklentilerin de kurulacağı uyarısı gelecektir. Onaylayıp devam ediyoruz.

 
 
 
Bazı özellikleri bir önceki adımda seçmiştik. Başka bir özellik seçmiyoruz.

 
 
 
 
ISS kurulumu gerçekleşecektir. Eklentilerinden birşey değiştirmenize gerek yoktur.

 
 
 
 
WSUS kurulumu için ise yeni bir menu karşımızda.
 
WID Database: WSUS internal Database dir. Bilindiği üzere WSUS SQL veritabanını kullandığı gibi kendi veritabanınıda yaratıp kullanabiliyor. Bu seçenek ile kendi veritabanını kullanacağını beliirtiyoruz.
 
WSUS Service: WSUS un çalışması için gerekli servislerin kurulumunu sağlıyor.
Database: Sadece WSUS veritabanını kurulumunu gerçekleştirir Bu tür bir kurulum yapacaksanız WID ve WSUS servislerini seçemezsiniz.
 
WID ve WSUS Service i seçip devam ediyoruz.

 
 
 
WSUS güncellemerinin duracağı klasörü belirlememiz gerekiyor. Tüm güncellemeler buraya çekilecek ve buradan istemcilere dağıtılacaktır.
 
Bu klasör altındaki güncellemlerin boyutu çok fazla olabilir. Ortamınızdaki işletim sistemi farklılıkları, ofis versiyonları ve dil paketlerine göre verinin boyutu çok artabilir. Bu yüzden öncelikle bu alanı işletim sistemi ile aynı alana sakın koymayın. İkinci olarak bu bölüm ayrı bir RAID dizgesi içerisinde olmalıdır. RAID 5 yada 6 yı kullanabilirsiniz. Sonuçta burası bir veritabanıdır.
 
Biz örnek kurulum için C dizininde WSUS isminde bir klasör açıp orayı gösteriyoruz.

 
 
 
 
Kurulum sonrasında sistemin yeniden başlatılmasını istiyorsanız en üstteki seçeneği seçin.

 
 
 
Kısa bir süre sonra kurulum bitecektir.

 
 
 
WSUS sunucunun çalışöaya başlaması için birkaç işlem daha yapmamız gerekiyor. Sunucu yönetiminden “Windows Server update” e geliyoruz. Ortadaki pencereden sunucumuzun üzerine sağ tıklayıp “Windows server update Services” i seçiyoruz.

 
 
 
 
Veritabanın durması için yarattığımız klasörü seçiyoruz.

 
 
 
 
Bu işlemlerin arından WSUS  yazılımının  windows 2012 sunucu üzeri kurulumu bitmiş oluyor. Karşınıza WSUS sihirbazı çıkacaktır. Diğer WSUS versiyonlarında olduğu gibi güncellenecek yazılımın seçimi, dil seçimi ve güncelleme çeşitlerini seçerek bu sihirbazı sonlandırabilirsiniz.
 
 
 
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *