Exchange 2010 Address Rewriting

Exchange sunucularda EDGE rolü yüklü olan bir sunucu üzerinde “address rewriting” özelliğini kullanabiliriz. Bu özellik ile kurum içerisinden attığımız emaillerin sanki farklı bir adresten atılıyormuş gibi gösterilmesini sağlıyoruz.

Exchange 2010 sunucu giden yada gelen elektronik postanın SMTP başlığını tekrar yazarak mesajın adresini değiştirebiliyor.  Bu özellik kurumların iç domain ismini yada subdomain isimlerini saklamak istediklerinde çok yararlı bir özellik olarak ortaya çıkıyor.

Kurum içerisinden  ortac@yazilimdevi.com  şeklinde mail adresi olan kişi mail attığında karşıdaki kişi kendi posta kutusuna baktığı zaman gelen mailin “ortac” kişisinden geldiğini görüyor fakat o kişinin email adresini  ortac@infopark.com.tr  olarak görüyor.

Address rewriting uygulaması basit anlamda SMTP başlık alanını tekrar yazıyor. Yazabildiği başlık alanları:

 

Bu özelliğin çalışabilmesi için EDGE sunucuya ihtiyacınız vardır. Address rewriting özelliği edge sunucuda bir agent olarak çalışmaktadır. Edge sunucuda get-transportagent  komudu ile transport agentlerı görüntülüyorum.

En alttaki ilgili agentı görüyoruz.

 

Öncelikle inbound ve outbound için agent ı aktifleştirmemiz gerekiyor. Aşağıdaki komutları sırasıyla giriyorum.

Enable-Transportagent  -identitiy  “Address rewriting inbound agent”

Enable-Transportagent  -identitiy  “Address rewriting outbound agent”

 

Komutları girdikten sonra edge sunucu “transport” servisini tekrar başlatmam gerektiği uyarısını veriyor. Servislere gelerek bu hizmeti yeniden başlatıyorum.

 

Bu bölüme kadar olan kısımda address writing agentını devreye alıp çalıştırmış olduk. Bundan sonraki kısımlarda artık ihityacımıza gören yönlendirmeleri belirlememiz gerekiyor.

Yönlendirmeyi tek bir adres için, tüm domain için yada tüm domainler için yapabilirsiniz.

Tek bir adres için:

New-AddressRewriteEntry  -name  “test@yazilimdevi.com to ortacdemirel@hotmail.com” test@yazilimdevi.com   -ExternalAddress ortacdemirel@hotmail.com

Bu komut ile  yazilimdevi.com domainindeki  test kullanıcısın mail adresi test@yazilimdevi.com olmasına rağmen mail atınca karşıdaki kişi onun mail adresini  ortacdemirel@hotmail.com olarak görecektir.

 

Tüm domain için:

New-AddressRewriteEntry   -Name “yazilimdevi  to infopark ” -InternalAddress yazilimdevi.com  -ExternalAddress  infopark.com.tr

Bu komut ilede yazilimdevi.com adresinden mail atan herkes  sanki infopark.com.tr  domaininden mail atmış gibi gözükecektir.

 

Tüm alt domainler için ise:

New-AddressRewriteEntry   -Name   “Rewrite all yazilimdevi.com  subdomains” -InternalAddress *.yazilimdevi.com    -ExternalAddress infopark.com.tr   -OutboundOnly $True

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *