Exchange 2010 Sunucuda Edge Rollerinin Hub Sunucu Üzerine Aktarılması

Exchange sunucu üzerindeki EDGE rolü yapan sunucu giden ve gelen mailler için anti-spam koruması içerik filtrelemesi, gönderici ve alıcı seviyesinde yasaklamalar gibi birçok rolü gerçekleştirir.

Organizasyon içerisinde EDGE sunucu bulunmadığı zaman EDGE sunucu rollerinin bir kısmını HUB sunucunun yapmasını sağlayabiliriz.

Bu rollerin tamamnı “transport agent” tarafından yürütülür. Transport agent ın tam olarak hangi görevleri üstlendiğini görmek için HUB sunucu üzerinde Exchange powershell yardımı ile aşağıdaki komut verilir:

Get-Transportagent


Bu komut ile görüldüğü üzere HUB sunucu üzerinde 3 adet rol varsayılan olarak gelmektedir.

Exchange sunucusunun kurulu olduğu bilgisayarda  Program Files > Microsoft > exchange server > V14 > scripts  klasörünün altında kullanabileceğimiz birçok powershell scripti vardır. Scriptleri notepad ile açıp kullanımı ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

Edge in rolleri ile ilgili olanlar ise Antispamagent.ps1  scriptinde bulunmaktadır.

Gene HUB sunucu üzerinde  Exchange powershell ile bu script klasörüne geliyorum ve EDGE rollerini eklemek için aşağıdaki komudu veriyorum.

.Install-Antispamagent.ps1

 

 

Tekrardan  get-Transportagent komudunu verirsek eğer rollerin yüklendiğini görürürüz.

 

Aynı zamanda Exchange 2010 konsolundan Organization configuration  bölümünden Hub Transport a gelirsek burada “anti-Spam” sekmesininde gelmiş olduğunu göreceğiz.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *