System Center Configuration Manager 2007 R2 Client Status Reportıng Kurulumu

System Center ailseisndne Configuration Manager 2007 yazılımı ile  istemci makineleri yönetmek, uzaktan işletim sistemi yüklemek, yazılım dağıtmak gibi birçok işlev için kullabiliriz. Bunların yanısıra çok güzlü bir raporlama aracı olarakta işlevi vardır.

Configuration Manager 2007 üzerinde birçok hazır rapor gelirken biz istediğimiz gibi SQL query leri ilede kendi raporlarımızı hazırlayabiliriz.

 –

SCCM 2007 R2 ile birlikte yeni bir raporlama aracıda gelmektedir. Bu araç “Client Status Reporting” olarak geçmektedir. Bu raporlama aracı ile SCCM 2007 raporlama bölümüne hazır kullanabileceğimiz 6 adet yeni rapor gelmektedir. Bunlar genel olarak istemci makinalarımızın durum özetleri, 30 günlük geçmiş zamana ait verileri, özel istemcilere ait veriler, ortamımızdaki kullanılmayan istemciler gibi birçok bilgiyi içeren oldukça faydalı raporlardır.

Bu aracı kullanabilmek için öncelikle SCCM 2007 R2 DVD sini sunucumuza takmamız gerekiyor. DVD içerisinde “CLIENT STATUS REPORTING” klasörü bulunmaktadır.

 

İçerisine girersek arcımızı ve lisans sözleşmesini görürüz.

 

Aracımızı kurarak başlıyoruz. Karşılama ekranı geliyor ilk önce.

 

Lisans anlaşmasını kabul edip geçiyoruz.

 

Varsayılan klasöre kurulum yapabilirsiniz.

 

Kurulum hemen başlıyor ve çok kısa sürüyor.

 

Kurulduktan sonra programlar menüsüne gelir yazılım.

 

 

Çalıştırıp konfigüre etmemiz gerekiyor.

İlk sekmede bölge ayarları vardır. En önemli ayarlar burada bulunmaktadır. Bunlar:

ConfigMGR  SQL server ve instance olarak  sql sunucumuzun adını girmelisiniz. Eğer SCCM ile SQL aynı sunucuda ise aşadağıki gibi sadece hostname i girebilirsiniz.

Configmgr site database bölümüne SCCM databasinin ismi girilmelidir. Bu ismi SCCM 2007 kurarken belirlemiştik. Eğer hatırlamıyorsanız SQL sunudan bakabilirsiniz. Varsayılan olarak bırakmışsanız eğer SMS_ ve 3 haneli site kodunuzdur yani site kodunuz ORT ise database de SMS_ORT dir.

Hesap kısmına yetkili bir hesabı girmeniz gerekiyor. Eğer SCCM ile SQL sunusu aynı ise “local system “ hesabını seçmenizi öneririm.

 

 

Seçenekler bölümünden bu araç ile gelen raporlama seçeneklerinin ne kadar sürede bir bilgi getireceklerini belirliyoruz. Varsayılan olarak Microsoftun tavsiyesi  7 gündür. Eğer daha kısa bir zamanı seçerseniz hem ağ yapınızda hemde sql sunucuda daha fazla kaynağa ihityacınız olur.

 

Takvim ayarlarında isterseniz bu araç belirli aralıklarla SCCM yönetim noktası ile haberleşebilir yada istemci makinalarınıza ping atıp canlı olup olmadıklarını anlayabilir.

 

Bilgi kısmına geldiğinizde bu aracın versiyonunu görüceksiniz. Fakat daha önemlisi servisinin daha çalışmadığını görmelisini. Ayarlarınızı yapıpta “apply” seçeneğiniz seçerseniz bir süre sonra servis başlatılmış olacaktır.

 

Servis başlatılması ile ilgili bir uyarı geliyor.

 

Eğer servisin çalışması ile ilgili bir hata olursa en alttaki “details” bölümünde bu yazıcaktır. Genelde SQL veritabanına bağlanamama sıkıntıları olabiliyor. Böyle bir durumda “site settings” bölümündeki ayarları kontrol etmenizi öneririm.

 

 

Raporlama aracınının kurulu olduğu klasöre gidiyoruz. “Reports” klasörünün altında mof uzantılı bir dosya olması gerekiyor. Son adım olarak bu dosyayı SCCM e göstermemiz gerekecek.

 

SCCM 2007 konsoluna geçiyoruz. Reports bölümüne geliyoruz. Üzerine sağ tıklayıp “Import reports” u seçmemiz gerekiyor.

 

Bir karşılama sihirbazı çıkıyor.

 

 

Bu ekranda daha önce belirttiğim “mof” dosyasını gösteriyoruz.

 

 

6 rapor bu mof dosyası içerisinden okunuyor. Kuruluma devam edebiliriz.

 

 

Kurulum bitince “Reports” bölümüne kullanabileceğimiz raporlar gelecektir. Üzerlerine sağ tıklayıp çalıştırmamız yeterlidir.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *