System Center Configuration Manager 2007’de OU bazlı Collection Yaratma

SCCM 2007 yönetim yazılımının en önemli bölümlerinden biri hiç şüphesiz toplama gruplarıdır. Bu gruplar sayesinde ortamımızdaki kullanıcıları, bilgisayarları yada kullanıcı gruplarını SCCM üzerinden kontrol edebiliriz.

Bir kısım toplama grubu sccm 2007 yazılımı kurulduğunda hazır gelmektedir. Fakat biz istersek ihtiyaca göre çok çeşitli toplama grupları yaratabiliriz.

Organization Unit lere göre collection da yaratmak configuration manager 2007 üzerinden oldukça kolaydır.

OU bazlı toplama grubu yaratmak için öncelikle SCCM 2007 konsolunda “Computer Management” bölümündeki “collections” kısmına geliyoruz.

 

 

Yeni bir toplama grubu yaratmak için üzerine sağ tıklayıp “New Collection” seçeneğini seçmemiz yeterlidir.

 

Yeni toplama grubumuza bir isim veriyoruz.

 

İki farklı tşekilde yaratabiliriz toplama grubumuzu. Direct membership kuralı ile yada bir SQL sorgusu şeklinde. OU için SQL sorgusunu seçmemiz gerekiyor. Bu yüzden sarı yıldızı seçiyorum.

 

SQL query bazlı bir sorgu yaratacağımdan dolayı bir isim veriyorum sorguma ve “Edit Query Statement” seçeneğini seçiyorum.

 

Açılan menüden “criteria” sekmesine geliyorum. Çünkü bir kriter belirlemem gerekiyor. Bu kriterde belirleyeceğim organization unit olacaktır. Bu sorguyu hazırlamak için sarı yıldızı seçiyorum. Ama query i ezbere yazmak isterseniz hemen alttaki “Show query Language” seçeneğini seçip orayada yazabilirsiniz.

 

Açılan pencerede OU için kriter hazırlıyacağım. Kriter türünü “simple value” olarak bırakıyorum. “Select” seçeneğini seçiyorum.

 

Pencereyi aşağıdaki gibi doldurmanız gerekmektedir.

 

Bir önceki ekrana dönüyorum. Operator bölümünden “lowercase is like” seçeneğini seçip “Value” seçeneğini seçiyorum.

 

Bu bölümde domaininizdeki OU lar listelenecektir. Hangi OU ya göre query hazırlamak istiyorsanız onu seçmeniz gerekmektedir. OU mu seçip bir önceki ekrana dönüyorum.

 

Evet böylelikle kriteri hazırlamış oldum. Ok seçeneği ile bir önceki ekrana dönmelisiniz.

 

Artık hazırlamış olduğunuz kritere göre sorgu ekranda çıkacaktır. Onaylayıp devam etmeniz gerekiyor.

 

Collection yaratma penceresinden devam edip işlemi herhangi bir ayar yapmadan sonlandırabilirsiniz.

 

SCCM 2007 konsolundan “Collections”  bölümüne gelirseniz yaratmış olduğunuz toplama grubunu göreceksiniz. Bir süre sonrada seçmiş olduğunuz OU nun içindeki bilgisayarlar bu bölüme gelecektir.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *