System Center Configuration Manager 2007 R3’ de Boundaries Konfigürasyonu

System Center Configuration Manager 2007 yazılımı ile istemci makineleri yönetmeden önce hangi sınırlarda çalışacağımızı SCCM yazılımına söylememiz gerekiyor. Bu sınırlara “Boundaries”  adı verilmektedir.


Boundaries tanımları bize SCCM sunucunun hizmet edeceği sınırları söylemektedir. Bu sınırlar ile siz SCCM i sadece belirli IP aralığındaki clientlara yada site tanımlarınız var ise sadece belirleyeceğiniz “site” a hizmet verecek şekilde konfigüre edebilirsiniz.


Boundaries ayarları için SCCM 2007 konsolunu açıyoruz ve bölge yönetimi altındaki “Boundaries” bölümüne geliyoruz. Eğer daha önce konfigürasyon yapmamış iseniz sağ taraf boş olacaktır.

 

 

 
Konfigürasyona başlamak için üzerine sağ tıklayıp “New boundary” seçeneğini seçiyoruz.

 

 
Sınırları belirleme ekranı geliyor.

 
Açıklama kısmına herhangi bir isim verebilirsiniz ama kullanacağınız sınırlama şekline göre isim vermenizi tavsiye ederim. Böylelikle yapmış olduğunuz ayar daha açıklayıcı olacaktır.
Site code otomatik olarak gelicektir. Zaten bu kodu sistem hazırlıyor. Birden fazla SCCM olmadığı sürece aynı kod kullanılır.
Type kısmı ise bizim için daha önemlidir. Bu bölümde SCCM makinemizin sınırlarının türlerini belirliyoruz. 4 seçeneğimiz bulunuyor; Ip Subnet, Active Directory, Ipv6 prefix ve Ip address range

 
Ip subnet: SCCM 2007 yazılımının sadece beliryeceğimiz IP alt grubuna hizmet vermesini istiyorsak alttaki gibi doldurmamız gerekiyor. Böylelikle belirlediğimiz IP alt grubundaki makinelere sadece sccm hizmet verebilir ve onları yönetebilir.

 
Active Directory Site: Bildiğiniz üzere active directory yapısında “bölge” düzenleri vardır. SCCM i sadece belirlediğiniz bölgelerdeki clientlara hizmet verecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun için ilk önce “browse” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

 
Açılan pencereden ise site ınızı seçiceksiniz ama hemen site larınız listelenmez.

 
Biraz beklemeniz gerekiyor.

 
İstediğiniz site ı seçip devam edebilirsiniz.

 
Ipv6: SCCM yazılımı Ipv6 teknolojisinide desteklemektedir. Eğer Ipv6 kullanıyorsanız prefix inizi girerek konfigürasyon yapabilirsiniz.

 

 
Ip address range: Beliryeceğiniz IP aralığına görede konfigürasyon yapabilirsiniz. Örnek olarak sadece 192.168.1.10 ile 192.168.1.200 arasında IP alan makinelerin SCCM ile yönetimi sağlanıp bunun dışındaki makineler SCCM yapısından uzakta tutulabilinir.

 
Kendimize uygun türü seçtikten sonra yaptığımız ayar sağ tarafta çıkacaktır.


Boundaries ayarı görüldüğü üzere basit bir mantığa dayanır ve konfigürasyonu kolaydır.  Ip leri ayrılmış ağ yapılarında kullanabilirsiniz, SCCM 2007 ilk kurulduğu zaman sadece belirli bir istemci makine grubuna hizmet verdirebilirsiniz, çok fazla bölgeniz var ise sadece localdeki bölgenize hizmet verdirebilirsiniz.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *