System Center Configuration Manager 2007′ de Client Push Installation

System Center Configuration Manager 2007 yazılımı ile istemci makineleri yönetebilmek için “agent” lara ihtiyaç duyarız. Yöneteceğimiz ve bilgi çekebileceğimiz istemcilere bir kez agent doğru bir şekilde yüklendikten sonra artık sccm 2007 ile istediklerimizi yapabilmekteyiz.


SCCM 2007 R3 yazılımı ile agent birçok farklı yöntemle yüklenebilmektedir. İstersek tamamen uzaktan yüklemede yapabiliriz. Bu yönteme “client push installation” denmektedir. Client push installation konfigürasyonu yaparak discovery yapılmış clientlara sccm konsolu üzerinden agent yükleyebiliriz.


Bu yöntemi kullanmak için SCCM 2007 konsulunda  “Site Settings” bölümünde “Client Installation Methods”  bulunmaktadır. Hemen sağ tarafta ise de “Client Push Installation” ı seçeneğini görmekteyiz.


Client Push Installation seçeneğinin üzerine sağ tıklayıp properties e geliyoruz.


Seçenekler menüsünde öncelikle ilk seçeneği seçip bu uygulamayı aktif etmeliyiz.


Aktif edince bir uyarı verecektir. Bu uyarıda konfigürasyonu yaptıktan sonra “apply” seçeneği ile onaylamanız gerektiği ve keşif metotlarının çalıştığına emin olmanız gerektiği yazıyor. Çünkü sadece keşif ile gelen clientlara bu yöntemi uygulayabiliriz.


Uygulamayı onayladıktan sonra ikinci bölümde bu uygulamayı hangi windows rollerine uygulayacağımızı ayarlıyoruz. Servers, sunucuları ifade ediyor. Workstation; istemci makineleri ifade ediyor. Domain controllers ise adından anlaşılacağı gibi domain yöneticilerimizi ifade etmektedir.
En alttaki seçeneği seçip devam diğer sekmeye geçiyoruzç


Uzaktan kurulum için karşıdaki bilgisayarlara yazılım kurmaya yetkili bir hesaba ihityacınız var. Bu genelde domain admin hesabı seçilir. Bu hesabı girmek için ilk önce sarı yıldıza tıklıyoruz.

 


Uygun şekilde dolduruyoruz.

 
Bu aşamadan sonra işlem bitmiş oluyor. Artık collectionlarımız (toplama grupları)  içerisine keşif yöntemleri ile gelen bilgisayarlar üzerine sağ tıklayıp “Install client” seçeneği ile uzaktan sccm agent kurulumu yapabiliriz.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *