System Center Configuration Manager 2012 RC Client Agent Konfigürasyonu

System center configuration manager yazılımı bilindiği üzere istemcilerden envanter çekme, uzaktan onlara bağlanıp yönetme ve raporlama gibi birçok özelliği olan bir yazılımdır. Bu özellikleride istemci makinaların üzerine yüklenen configuration manager agentları sayesinde yapmaktadır.

SCCM 2012 RC versiyonunda istemcilerin ajan ayarlarında da değişiklikler bulunmaktadır. Ajan yükleme metotlarından en çok kullanılan “client push installation” yöntemini nasıl uygulayacağımıza bakalım şimdi.

Client agent ayarları artık “administration” bölümünden “overview” altındaki “client settings” menusunden yapılmaktadır.  “Default client settings  “ olarak hazır bir ayar gelmektedir. Bu ayarın üzerine sağ tıklayıp özellikler menusune gelip üzerinde değişiklikler yapabiliriz.

 

Öncelikle “Client Policy” e geliyoruz ve buradaki ayarları kontrol ediyoruz.

Ardından istemcilerden donanım bilgisini çektiğimiz “hardware inventory” bölümüne geliyoruz. Bu bölümde ilk olarak “set web site” seçeneğini seçip eğer ortamımızda “Application Catalog” web sitemiz var ise onu seçmemiz gerekiyor.

İlk kutuya tıklayıp sunucumuzu seçiyoruz.

Ardından ayarları aşağıdaki gibi değiştirebiliriz. Organizasyon ismimizi belirlersek istemci makinalarda bu isim gözükecektir.

“User and Device Affinity” ayarlarınıda aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

Bu işlemin arından “client push installation” ajan yükleme metodunu çalıştırabiliriz. Bunun için “administration” bölümündeki “overview” altındaki menulerden Site Configurations > Sites a geliyoruz. Kendi bölgemizi sağdaki ekranda seçiyoruz. Seçinde ekranın üst kısmındaki “settings” e tıklayıp oradan Client Installation Settings > client Push Installation seçeneğine geliyoruz.

“client push installation” ayarları açılıyor. Öncelikle aktif hala getirmek için “enable” seçeneğine tıklıyoruz.  Arından hangi istemci ve sunuculara otomatik olarak yüklenmesi için server ve workstation seçeneklerini seçiyorum. En alttaki bölümden ise domain kontrolcülere de yüklenip yüklenmeyeceğine karar veriyorum.

“Accounts” sekmesine geçiyorum. Burada sunucu yada istemcilere sccm agent ın hangi kullanıcı hakları ile yükleneceğine karar vermem gerekiyor. Sarı güneş işaretine tıkayıp “New account” u seçiyorum.

SMSadmin hesabımı giriyorum.

Yeni gelen bir özellik ile istersek bu hesabın sunucu üzerinde paylaşımlara erişip erişmediğinide test edebiliriz.

Bu aşamadan sonra sccm konsolundan “Devices” bölümünden windows 7 makinam üzerine sağ tıklıyorum ve “Install Client” seçeneğini seçiyorum.

Karşılama penceresi çıkıyor.

Client agent yüklü olsa bile genede bu işlem ile tekrar yüklenmesi için ikinci seçeneği seçiyorum. Ayrıca son seçenek ile agentın hangi bölgeden yükleneceğini seçiyorum.

İşlem tamamlanıyor.

Bu aşamadan sonra windows 7 nin görev yöneticisinde “ccmsetup.exe” yi görmeliyim. Böylelikle yükleme işlemi başlamış oluyor.

Aynı zamanda windows 7 bilgisayarımda Windows klasörü altında ccmsetup klasörü içerisine doyalarında geldiğini görmekteyim. “ccmsetup.txt” dosyasından nelerin olup bittiğini öğrenebilirim.

Kurulum bitince windows 7 nin görev yöneticisinde artık “ccmExec.exe” yi görüyoruz.

SCCM 2012 konsolunda ise windows 7 makinamizin yanında “client” durumunda “yes” yazmaktadır.

Böylelikle windows 7 makinasına başarılı birşekilde agent ı yüklemiş olduk.

 

 

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *