System Center Configuration Manager 2012 RC Kurulumu

Microsoftun system center ailesinden  istemci makinelerin  yönetimi ve raporlanması görevini yürüten configuration manager yazılımının yeni versiyonu çıkmak üzere. Beta seviyesinden RC seviyesine yani     “Release Candidate” ‘ e yükseltilmiş yazılım artık son sürüme çok yakın.


Birçok yeni özellik ve değiştirilmiş arayüz ile gelecek yönetim yazılımı önceki sürümlerde olduğu gibi gene SQL veritabanını kullanıyor. Artık SQL 2005 e destek vermikecek olan SCCM 2012 yazılımının desteklediği SQL versiyonlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:


http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg682077.aspx#BKMK_SupConfigSQLDBconfig


SQL 2008 ve SQL 2008 R2 yazılımlarına destek verilmektedir. Fakat bu ürünleride gerekli servis paketi ve kümülatif güncellemeler ile yüklemeniz gerekmektedir.
SQL 2008 kullanıcaksanız ise SP2 güncellemesini ve CU6 kümülatif güncellemeye ihityacınız var. Eğer SQL 2008 R2 kullanıcaksanız ise SP1 ve CU4 kümülatif güncellemeye ihtiyacınız vardır.
Türkçe dil seçeneği ile kurulmuş windows sunucu üzerine SQL veritabanı yazılımını varsayılan ayarlar ile kurarsanız  collection “Turkish_CL_AS”  olarak otomatik yapılandırılacaktır. Fakat bu şekilde SCCM 2012 yazılımını kuramazsınız. Mutlaka collection “SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS” olmalıdır. Bu sağlamak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Birincisi windows sunucunuzu ingilizce dil seçeneği ile kurmak ikinci seçenek ise SQL 2008 kurulumunda collection ayarını yapmak.
SQL dışında SCCM 2012 yazılımı için aşağıdaki eklentilere ihtiyaç vardır:
1)    BITS (Background Intelligent Transfer Service)
2)    Remote Differential Compression
3)    .Net 3.5.1
4)    .NET 4.0
5)    IIS
.NET 4.0 netten inidirebilirsiniz yada sccm in güncelleme dosyaları çektiği bölümden de otomatik çekebilirsiniz.
SQL veritabanınızı ve sunucu için gerekli olan eklentileri kurduktan sonra SCCM 2012 yazılımının kuruluma geçebiliriz.
SCCM 2012 RC DVD sini yerleştirince kurulum başlangıç ekranı geliyor. “Install” seçeneği ile kuruluma başlayabiliriz.


İlk ekran aslında bir uyarı ekranı. Yukarda yazdığım ön gereksinimleri tamamlamış olmanız gerektiği yazıyor. Aksi takdirde SCCM 2012 RC kurulamıyacaktır.

 
Bir sonraki ekran SCCM 2007 den alışkın olduğumuz bir ekran. SCCM 2012 RC nin “primary site” a kurulumunu kaldırılmasını yada sadece yönetim panelinin kurulumunu bu ilk ekrandan seçiyoruz.
İlk seçeneği seçip devam etmemiz gerekiyor.


Ürün anahtarını bir sonraki ekranda girebiliriz. Yada daha sonra girmek için 180 günlük deneme sürümü oalrak kurulum yapabiliriz.

 
Bu ayarları bitirince bir lisans sözleşmesi geliyor. Anlaşmayı kabul edip devam ediyoruz.


SCCM 2012 RC kurulumu sırasında otomatikman bazı yazılmlarda yüklenecek ve primary site da depolanacaktır. Bu yazılımlar gerekirse istemcilerede kurulacaktır. Bununla ilgili bir lisans sözleşmelerini kabul etmemiz gerekiyor. 3 seçeneğide işaretlemilisiniz.


SCCM 2007 de olduğu gibi SCCM 2012 RC de kurulum için bazı güncelleme dosyalarına ihityaç duyuyor. İlk seçeneği seçerseniz bunları internetten otomatikman çekecektir ve daha önce belirttiğim gibi .NET 4.0 da otomatik gelecektir.
İkinci seçenek ile de daha önce bu dosyaları çekmiş iseniz sunucu üzerinden biryerden güncellemeleri gösterebilirsiniz.

 

 


SCCM 2012 RC nin konsol ve raporlamada kullanacığı dili seçiyoruz.


İlerde Türkçe dil desteğide gelecektir.

 
SCCM 2007 yazılımında olduğu gibi SCCM 2012 RC içinde bir bölge kodu belirlememiz gerekiyor. 3 karakter ile sınırlandırılmış bir kod giriyoruz. Bölge ismimizi de girip SCCM 2012 RC nin kurulacağı klasörü seçip devam ediyoruz.

 
Eğer var olan bir primary site içerisine ikinci bir SCCM 2012 RC kurulumu yapacak isek ilk seçeneği seçmemiz gerekiyor.  Bu kurulum ilk SCCM 2012 RC olduğu için ikinci seçeneği seçip devam ediyoruz.

 
Seçimi yapınca bir uyarı gelecektir. Bu uyarıda yapılan seçimin kurulum sonrasında değiştirilemiyeceği yazmaktadır.

 
SCCM 2012 RC için makalenin başında da belirttiğim gibi SQL çok önemlidir. Bu bölümde SQL sunucunuzun FQDN ismi gerekmektedir. Eğer aynı sunucu üzerine kuruyorsak isim otomatik olarak gelecektir.
Instance ismi girmenize gerek yoktur. Fakat birden fazla instance olan bir SQL sunucu kullanıcaksanız girmenizi tavsiye ederim çünkü bu haliyle varsayılan olarak kurulan instance kullanılacaktır.
SCCM 2012 RC için yaratılacak database ismi ve haberleşme portu da belirtildikten sonra kuruluma devam edebiliriz.

 
SCCM 2012 RC ile database sunucu arasındaki bağlantıyı sağlayacak sunucu ismi giriliyor. Varsayılan olarak bizim kurulum yaptığımız sunucudur.


Her bölgedeki rolün haberleşme şeklini seçiyoruz.

 
Configuration Manager için önemli olan dağıtım noktası ve yönetim noktasını belirliyoruz. Bu sunucularda varsayılan olarak kurulum yaptığımız sunucudur.

 
CEIP, microsoft müşteri tecrübeleri geliştirme programı sccm 2012 RC içinde kullanılmaktadır.

 
Yaptığımız ayarların özeti gelmektedir.

 
SCCM 2007 de hatırlarsanız ön gereksinimleri baştan kontrol ettirebiliyorduk. Artık son ekranda bu kontrol geliyor.
SQL sunucu için bazı uyarılar alabilirsiniz. Bu uyarılar genellikle en az 8 GB lık bir sisteme kurulum yapılması yönündedir. Aynı zamanda WSUS yüklü değil ise gene bir uyarı gelebilir. Uyarılan kurulum için bir engel değildir. Fakat hata alıyorsanız devam edemezsiniz.


Ve kurulum başlıyor.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *