System Center Operation Manager 2007 ile Agent Yükleme

Microsoftun System Center ailesinden olan SCOM yazılımı, bize sunucu ve  istemcileri izlememizi ve yönetmemizi sağlayan başarılı bir yönetim  yazılımıdır. Bu yönetim de sunucu ve istemcilere yüklenen “agent” lar  ile mümkün olabilmektedir.

SCOM 2007 ile agent yüklenmesi oldukça basit bir konfigürasyona  sahiptir. Agent yükleme SCOM yazılımında “administration” bölümünden  yapılmaktadır.

 

 

Bu bölümde “Device Management” altında agentlı, agent sız yönetilen  cihazları görebiliriz. Bu bölümde sağ tıklayıp “Discovery Wizard”  seçeneği ile işlemi başlatıyoruz.

Windows bilgisayarlara agent yüklemek için ilk seçeneği seçiyoruz.

 

SCOM yazılımı active directory den arama yaparak bize tüm windows  makinaları getirebilir. “Advanced” bölümünden sadece sunucuları aratmak için “Servers” ı seçiyoruz.  Management sunucumuzu olarak SCOM  sunucumuzu seçip devam ediyoruz.

 

Bir sonraki bölümde iki seçeneğimiz var. Birincisi belirlediğimiz  kriterlere göre active directory den arama yapmaktır. Bu özellik Active Directory konsolundaki  “saved query” ile aynıdır. İkinci seçenek ise  direkt bilgisayar ismi girerek sunucuyu bulmaktır.

 

İlk bölümdeki “configure” seçeneğine tıklarsak kriter belirleme ekranı çıkar.

 

Sadece “ok” tuşuna basarsak tüm bilgisayları getirmesini istemiş oluyoruz. NEXT seçeneği ile devam edebiliriz.

 

SCOM sunucu üzerinden hangi hesap ile “discover” yapılacağını ve bulunan   sunuculara agent yükleneceğini seçiyoruz. Domain admin hesabını  girebilirsiniz. Daha sonra en altta bulunan discover seçeneği ile  aramayı başlatıyoruz.

 

Arama başlıyor. Bir süre sonra SCOM sunucu agent yükleme için uygun olan sunucuları listeliyecektir.

 

 

 

Sunucumuzu seçip devam ediyoruz. SCOM agent yazılımının sunucuda  kurulacağı klasörü belirliyoruz. İşleme devam edersek client kurulmaya  başlıyacaktır. Aşşağıdaki pencereyi  istediğimiz zaman kapatabiliriz.

Bu işlemlerinden ardından SCOM ile uzaktan sunucumuza SCOM agent ı yüklemiş oluyoruz.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *