System Center Operation Manager 2007 R2 Görev Yaratma

System Center ailesinden Operation Manager 2007 yazılımı bize sunucuları izleme ve hatalarını raporlama imkanı vermektedir. Bu özellik sayesinde sunucularımız üzerinde çıkan sıkıntıları daha erken öğrenebilir ve gidebiliriz.

SCOM 2007 R2 yazılımı sunucuların üzerinde çıkan birçok sıkıntıyı otomatik düzeltme imkanıda sağlamaktadır. Özellikle sunucularımız üzerinde duran servisler bizim için çok sıkıntılı olabilmektedir. Sunucularımız yeniden başlatıldığında yada çalışırken çıkacak herhangi bir sıkıntıda servis durabilir.

Servis durması gibi durumlarda SCOM 2007 yazılımı durumu bize raporlayacaktır. Bu raporu göründe sunucumuza gidip soruna müdahale edebiliriz. Fakat bazı durumlarda servis durması gibi bir sorunu SCOM sunucu bizim yerimize uzaktan çözebilirde.

Otomatik uzaktan sorun çözmek ve sunuculara müdahale etmek için SCOM 2007 R2 yazılımında “task” lar yaratmamız gerekmektedir.

Task (görev) yaratmak için öncelikle SCOM 2007 R2 yönetim konsolunda “Authoring” bölümüne geliyoruz. Buradan “Management Pack Objects” kısmında “Tasks” olarak görevlerimiz çıkmaktadır.

 

 

 

Yeni bir görev oluşturmak için üzerine sağ tıklayıp “Create a New Task” ı seçiyoruz.

 

Ne tür bir görev oluşturacağımızı bu bölümden seçiyoruz. Bir script yazıp uzaktan sunucuda çalıştırabiliriz yada direkt bir komudun çalıştırılmasını sağlayabiliriz.

Komut satırından işlem yapmak için “command line” ı seçiyorum.

 

 

Yaratacağımız göreve bir isim veriyorum. Yapmak istediğim işleme uygun isim vermenizi tavsiye ederim.

Görevimiz için bir hedef belirtmemiz gerekiyor. Bu hedef daha önce yarattığımız bir servis izleme durumu olabilir yada bir yönetim paketi bütünü olabilir. Hesafi seçmek için en alttaki “select” tuşuna basıyorum.

 

 

Daha önce yazıcı servislerini izleme konusuda değinmiştik:

Bu yüzden “print” isimli izlememe durumunu seçiyorum.

 

Seçim bitince işlemime devam ediyorum.

 

En önemli kısım bu bölümdür. Tam olarak sistemin nasıl çalışması gerektiğini hangi komutları çalıştırması gerektiğini bu bölümde ayarlıyoruz.

Application:  Hangi uygulamanın çalışmasını istiyorsak o uygulamanın karşı makinede yüklü olduğu yeri belirtmemiz gerekiyor.  %windir% olarak ifade edersiniz SCOM karşı makinede windows hangi sürücüde yüklü olursa olsun bu klasörü bulacaktır.

Windows servisleri “net.exe” aracı ile çalıştırılır ve bu program system32 klasörünün altında bulunmaktadır. Bu yüzden uygulama kısmına  %windir%/system32/net.exe  girmemiz gerekiyor.

Parameters: Parametre bölümü ise önemli bir bölümdür çünkü net.exe programı tek başına birşey ifade etmemektedir. Çünkü servisin başlaması, kapatılması gibi birçok durum söz konusudur. Hangi durumu istediğimizi parametreler yardımı ile belirtiriz.

Paramatre bölümüne start spooler girerek servisin başlatılmasını sağlıyacağız.

 

 

 

 

Görevimiz yaratılınca  “Tasks” bölümüne gelicektir.  Eğer ilk bakışta göremiyorsanız, ki bu alan epey kalabalıktır, arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *