SCOM 2007 R2 Suncuda Bildirimlerin Mail ile İletilmesini Sağlamak

System center ailesinden operation manager 2007 ürünü windows sunucular dan  linux ve unix tabanlı sunuculara ve ağ cihazlarınıza kadar birçok donanımı ve yazılımı gözlemleyebilir. Bunun sonucunda çıkan uyarıları hataları size email yolu ile gönderebilir.

Elektronik posta yolu ile göndermek için öncelikle SCOM sunucunuzun konfigürasyonunu yapmanız gerekmektedir. Çünkü varsayılan olarak  email yolu ile bildirim çalışmamaktadır. Bunun sebebide çok fazla sayıda bildirim gereksiz yere size email yolu ile gelebilir.

Email yolu ile bildirim için üç aşamayıda tamamlamadınız gerekmektedir. Bunlar smtp sunucu ayarlarınız, kimlerin email ile bildirim alacakları ve ne tür bildirimlerin mail yolu ile iletileceğidir.

İlk olarak SCOM 2007 R2 sunucumuzun yönetim konsolunu açıyoruz. Burada “Administrators” bölümünden “notifications” kısmına geliyoruz. Konfigürasyonunu yapmamız gereken 3 bölümde burada bulunmaktadır.

Sağ tıklayıp New Channel > Email (SMTP) seçeneği ile öncelikle SMTP sunucu ayarlarımızı yapmamız gerekiyor.

SMTP konfigürasyonuna bir isim vermeniz gerekiyor. Bu isim yaptığınız ayara göre açıklayıcı olmasını tavsiye ederim çünkü ileride bu ismi kullanacağız.

İsterseniz alttaki bölümü açıklamada girebilirsiniz.

SMTP sunucumuzu eklememiz gerekiyor. ADD seçeneğini seçiyoruz.

Kullandığımız SMTP sunucunun ismini giriyoruz.

Yaptığımız ayar kutu içerisinde gözükmelidir. İstenirse return address girilebilinir. En alt bölümde ise SCOM sunucunu SMTP sunucuya erişim süresine karar veriyoruz. Yani SMTP sunucuya erişemiyorsa bir sonraki denemeyi ne zaman yapacağını belirlemiş oluyoruz.

Elektronik posta bildirimlerinde SCOM sunucu maili kendisi oluşturur ve bunu da bir kurala bağlı olarak yapar. Örnek olarak; hatanın bildirimi, hatanın olduğu zamanın bildirimi gibi. Mail içerisinde yazan bilgiler varsayılan olarak hazırlanır. İsterseniz kendinize özel bir mail içeriği hazırlyabilirsiniz.

Konfigürasyon kaydediliyor.

 

Yaptığımız ayar pencerede gözükecektir.

 

İkinci kısımda alıcıları ayarlamamız gerekiyor. Çünkü tüm hata mesajlarının herkese gitmesini istemeyebiliriz. Bunun için “subscriber” seçeneğinden faydalanacağız. New subscriber ile işleme başlıyoruz.

 

Gene konfigürasyonumuza bir isim gireceğiz. Bu sadace görüntü ismidir. Daha sonra bu ismide kullanacağımzdan dolayı açıklayıcı girilmelidir.

 

Ne zamanlar uyarı alınacağı seçilebilinir. Önemli hatalarları yollatacak isek “always send notifications” seçili kalabilir.

 

Kimlere uyarıların yollanmasını istiyorsak “Add” seçeneği ile onları eklememiz gerekiyor.

 

Adres için bir isim giriyoruz.

 

SMTP yolunu kullanacağını belirliyoruz ve alıcının mail adresini giriyoruz.

 

Her zaman uyarıların alınacağını seçiyoruz.

 

Eklediğimiz kişi listede çıkacak. Bu yöntemle istediğimiz kişileri yada bir grubu ekliyebiliriz.

 

Bu ayarda bitmiş oluyor. Öncekinde olduğu gibi gene yaptığımız konfigürasyon ekranda çıkacaktır.

 

Son olarak ise ne tür hataların email yolu ile gideceğini belirtmemiz gerekiyor. SCOM sunucu çok fazla hata, uyarı yada bilgi mesajı üretebilir. Çok fazla sayıda email yollatmamak ve sadece önemli olanları email ile yollatmak için bu kısım kullanılır.

New Subscriptions ile başlatıyoruz bu konfigürasyonuda.

 

Yaptığımız ayara bir isim veriyoruz.

 

Bu ekranda kriterimizi belirlememiz gerekiyor. Tam olarak ne tür hatalar gidecek, ne tür uyarılar bildirlecek gibi kriterler burada seçilmelidir.

Kritik öneme sahip hatalar için “of a specific severity” seçiliyor.

 

En alttaki “specific” seçeneği ile bir penecere daha açılır. Buradan da ne tür uyarıların gideceği seçilir.

 

Kriterimizi ayarladıktan sonra devam edebiliriz.

 

Bu kısımda belirlediğimiz kriterlere göre uyarıları kimlerin alacağını seçmemiz gerekiyor. “Add” seçeneğine tıklıyarak ekliyeceğiz.

 

Hatırlarsanız tüm yaptığımız ayarlara 1. ve 2. Adımda isimler vermiştik. O isimleri burada kullanacağız. 2. Adımda belirttiğimiz kişiler ile ilgili ayarın ismini giriyoruz. “search” seçeneği ile arattıyoruz. Hemen ortadaki pencerede çıkmalı yaptığımız ayar.

 

Çıkan ayarın üzerine tıklatıp “Add” seçeneği ile en alttaki bölüme alıyoruz.

 

Alıcılar hazırlanmış oluyor.

 

Ne tür yöntemle uyarıların gideceğinide aynı bir önceki adımda olduğu gibi ekliyoruz. Burada email konfigürasyonunu eklememiz gerekiyor.

 

Yaptığımız ayarda ana konsolda çıkacaktır.

Bu aşamadan sonra belirlemiş olduğumuz kişiler gene belirlemiş olduğumuz kriterlere göre uyarıları emial yolu ile alabileceklerdir.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *