Windows Server 2012 Virtual Desktop Infrastructure Kurulumu

Windows Server 2012 ile birlikte sanal masa üstü yapılandırmalarında da değişiklikler bulunmaktadır.
Uzak masa üstü bağlantıları yapan kullanıcıların fiziksel makineler yerine Hyper-V sanallaştırma platformunda yer alan sanal makinelere erişimini sağlayan bu teknolojide artık kullanıcılar server işletim sistemlerine uzak masa üstü bağlantısı yapmak zorunda kalmıyorlar.
Hyper-V sanallaştırmasında yer alan Windows 7 ve Windows 8 istemci işletim sistemlerine de bağlantı sağlayan VDI özelliği sayesinde son kullanıcı masa üstü bağlantısı yaptığında sanki kendi işletim sisteminde çalışıyor gibi işlemlerine yapabiliyor.
VDI uygulamasını kurup yapılandırmadan önce bazı ön gereksinimleri tamamlamış olmamız gerekmektedir. Ön gereksinimler:
          Active Directory yapısının kurulmuş olması gerekmektedir. Tüm VDI sunucuları domainde olmalıdır.
          VDI sunucuları İngilizce dil desteği ile kurulmalıdır.
          Hyper-V özelliği sunuculara kurulu olmalıdır.
          En az bir adet Windows 8 ya da Windows 7 Sp1  işletim sistemi yüklü sanal makine yaratılmalıdır. Sanal makineler sysprep’li olarak kapalı konumda tutulmaldır.
NOT: Bu makineler referans makine olarak kabul edilecektir. Windows 7 Sp1 kullanacaksak eğer sysprep almadan önce mutlaka integration hizmetleri yüklenmelidir.
 
Ön gereksinimleri tamamladıktan sonra Hyper-V rolü yüklü olan Windows server 2012 sunucumuza uzak masa üstü hizmetinin bileşenlerini kuruyoruz.

 
Daha sonra rollerden “Remote Desktop Services Installation” seçeneği ile VDI hizmetlerinin kurulumunu yapmalıyız.
Dağıtım türü olarak standart dağıtımı seçebiliriz. Küme yapımız var ise connection broker da kullanabiliriz. Böylelikle kullanıcılar için daha efektif bir bağlantı şekli oluşturabiliriz. Küme yapımız yok ise broker hizmetini yüklediğimiz uzak bağlantı sunucusunu seçip devam da edebiliriz.

Sanal makine bazlı dağıtımı seçiyoruz.

Yüklenecek rol hizmetleri geliyor karşımıza.

Connection broker sunucusunu seçiyoruz.

Web erişim sunucumuzu seçiyoruz.

Sanallaştırma hostumuzu seçiyoruz. VDI için ne kadar Hyper-V yüklü fiziksel makine kullanılacaksak bu bölüme ekleyebiliriz.

Yaptığımız ayarlar ile ilgili bir onay penceresi gelmektedir. En alttaki gerekirse sunucuları yeniden başlatma seçeneği işaretleyip sihirbazı sonlandırıyoruz.

Kurulum bitince “overview” bölümünden uzak bağlantı yapımızı görebiliriz.

Bir diğer makalemizde kullanıcıların bağlantılarını gerçekleştirebilmeleri için sanal makinelerin nasıl yapılandırılacağına değineceğiz.
 
Paylaş

2 thoughts on “Windows Server 2012 Virtual Desktop Infrastructure Kurulumu

 1. Cihan Çalışkan

  Bu işlemi sorunsuz bir biçimde tamamlıyorum fakat Overview bölümü yönetim konsolunda yok yerine Dashboard var ve orada Deployment Overview yok açıkçası bundan ileriye gidemiyorum bi bilgisi olan lütfen cevaplasın

  Reply
 2. ortaçdemirel Post author

  Merhabalar,
  Tüm ön gereksinimleri tamamladınızmı. Özellikle dil olarak US (English) seçili olmalıdır. Sunuyu yeniden başlatarak da deneyebilirsiniz.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *