Windows Server 2012 Virtual Desktop Infrastructure Sanal Makine Yapılandırması

 
Virtual Desktop Infrastructure (VDI) teknolojisinin ne olduğuna ve Windows Server 2012 üzerine VDI yapılandırmasına bir diğer makalemizde değinmiştik.

 

Windows Server 2012 işletim sistemine VDI kurulumu yaptıktan sonra ilk yapmamız gereken kullanıcıların uzaktan bağlanacakları sanal makinelerin yapılandırılmasıdır.

 

Bu işlem için öncelikle bir referans sanal makine hazırlamamız gerekmektedir.
Uzak bağlantı hizmetlerini kurduğumuz fiziksel makinelere Hyper-V rolünü kurarak içlerine Windows 7 SP1 ya da Windows 8 işletim sistemi yüklü sanal makineleri yaratıyoruz. Windows 7 SP1 kullanacak isek mutlaka Windows server 2012 işletim sisteminin entegrasyon hizmetlerini de kurmamız gerekmektedir.
İşletim sistemi kurulumu bitince kullanıcıların kullanması gereken yazılımları işletim sistemine kurup sysprep ile işletim sistemini kapatıyoruz.
Sanal makineler hazırlandıktan sonra VDI hizmetlerini kurduğumuza Windows Server 2012 işletim sisteminde sunucu yönetiminden VDI dağıtım ekranına geliyoruz ve “RD Virtualization host” seçeneğinin üzerine sağ tıklayıp “Create Virtual Desktop Collection” seçeneğini seçiyoruz.
Yapılandırmamıza bir isim veriyoruz. Buradaki önemli nokta verdiğimiz isim referans alınarak sanal makineler yaratılacaktır. İsim için İngilizce karakterleri kullanabilirsiniz.

Toplama türünü belirliyoruz. Seçeneğimize göre seçeneklerin yetenekleri de yazmaktadır.

Fiziksel makine üzerine yaratmış olduğumuz referans sanal makineyi seçip devam edeceğiz. Bu bölümde eğer sanal makine gelmiyor ise sanal makinemizi sysprep li olarak hazırlamamışızdır ya da sanal makine halen çalışıyor konumdadır.

İstersek answer dosyası kullanarak birbirinden farklı imajlarda yaratabiliriz.

Her sanal makine domainde yer alacaktır. Domainde yer alacağı OU’yuda seçebiliriz.

Sırasıyla hangi kullanıcıların bu sanal makinelere bağlanabileceğini, kaç adet sanal makine yaratacağımızı ve yaratılan sanal makinelerin hangi isimleri alacağını belirleyerek devam ediyoruz.
Yaratılacak sanal makinelerin duracağı fiziksel makineler gelmektedir. Bu sanal makineler VDI kurulumu sırasında seçtiğimiz makinelerdir. Hangi fiziksel makinede kaç adet sanal makine duracağını bu bölümden belirleyebiliriz.

Sanal makinelerin dosyalarının (vhd, vhdx, sanal makine yapılandırma dosyaları vb. ) duracağı yerleri belirtiyoruz.
Eğer sanal makineler küme içerisinde yer alacak ise “Store on a Cluster Shared Volume” seçeneği seçilmelidir. Bu seçeneği seçinde CSV içerisinde yer alan “Volume” klasörleri içerisinde sanal makinelerin duracağı bir klasörü daha önceden yaratmış olmalısınız. Çünkü sadece daha önceden yaratılmış bir klasörü bu bölümde gösterebilirsiniz aksi takdirde hata alabilirsiniz.

Profil diski de ihtiyaca göre yaratılabilir.

Tüm adımlar bittikten sonra seçimlerimizin onay penceresi gelmektedir. “Create” seçeneği ile sanal makine ya da makineler yaratılmaya başlanacaktır.
Yaratma işlemi bitince dağıtım penceresinden sanal makinelerimizi görebiliriz.

Diğer bir makalemizde yaratmış olduğumuz sanal makinelere uzak bağlantı araçları ile nasıl program ekleyebileceğimize değienceğiz. (Remote APP)
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *