Windows Server 2012 Virtual Desktop Infrastructure Sanal Makineler için Program Yayınlama

 
Windows Server 2012 Virtual Desktop Infrastructure teknolojisi ile sanal makine yapılandırmasına diğer bir makalemizde değinmiştik.

 

Yaratmış olduğumuz sanal makineler referans sanal makinenin üzerinden çalışan hizmet ve uygulamaları kullanırlar. Kullanıcılara referans imajın içerisinden yer alan programlardan farklı bir programı kullandırtmak istersek referans imajı baştan hazırlayabiliriz. Fakat bu zahmetli bir yöntemdir.

 

Referans imajı baştan hazırlamak yerine Remote APP uygulaması ile çalışan sanal makineler içerisinde uzak bağlantı yöntemi ile programlar ekleyebiliriz. Bu programalar aslında farklı bir sunucu ya da istemci işletim sisteminde kuruludur ve kullanıcılar bu programlara uzak bağlantı kurarak erişirler. Remote APP uygulaması da bu uzak bağlantıyı kolaylaştırır.
Sanal makinelere program yayınlamak için öncelikle Windows Server 2012 işletim sistemimizde sunucu yönetimine geliyoruz. VDI dağıtımı bölümünden sunucumuzu seçip “RemoteAPP Programs” bölümünden Tasks > Publish RemoteApp Programs seçeneğini seçiyoruz.

Program yayınlamak için öncelikle yayınlamak istediğimiz programın yüklü olduğu işletim sistemini seçmemiz gerekmektedir. Bu işletim sistemi aynı zamanda VDI yapısında referans sanal makineden yaratmış olduğumuz bir sanal makinedir.

NOT: Bir sanal makinenizi bu iş için referans kullanabilirsiniz.
Seçmiş olduğumuz sanal makinenin içerisinde yer alan programlar gelmektedir. “Add” seçeneği ile kendimizde işletim sistemi içerisinden bir programı elle seçebiliriz.

Tüm adımları tamamlayıp işlemi bitirdikten sonra kullanıcılar bağlantı kurdukları sanal makineler üzerinden internet tarayıcılarını açıp https://vdi.ortacdemirel.com/RDweb/Pages   sayfasına eriştiklerinden yayınlanan programlara erişeceklerdir.

Programları çalıştırmak istediklerinden uzak masa üstü bağlantısı açılacak ve daha sonra programın ara yüzü gelecektir.
Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *