SCOM 2007 R2′ de Yönetim Paketlerinin Kurulumu

Microsoftun system center ailesinden olan  operation manager yazılımı ile sunucularınızı yönetebilir onlardan rapor çekebilirsiniz, ağ cihazlarınızı yönetebilirsiniz, fiziksel sunucularınızın durumlarını kontrol edebilirsiniz aynı zamanda database, web sunucu gibi spesifik uygulamaların kontrolü yapabilirsiniz.
SCOM 2007 yazılımı başta windows sunuculara olmak üzere, linux, unix sunucuları destekler. Birçok ağ cihazını (switch,  router, firewall vs) destekler. SQL, IIS gibi uygulamarı kontrol edebilir.
SCOM üzerine yükleyeceğiniz ücretsiz ve ücretli  yönetim paketleri ilede (management packs) çok geniş kapsamda bir kontrol mekanizması sağlayabiliyorsunuz. Örnek olarak Active Directory yönetim paketi ile ortamızdaki domain den tam anlamıyla kapsamlı loglar çekebiliyorsunuz.


Yönetim paketlerinin kullanımı çok önemlidir. Çünkü SCOM ile tam olarak çekmek istediğiniz bilgiler bu yönetim paketlerinde bulunuyor.
Aşağıdaki adresten birçok yönetim paketine ulaşabilirsiniz:
http://systemcenter.pinpoint.microsoft.com/en-US/home
Unutmayınki tüm paketler ücretsiz değildir. Bazıları sizi kendi web sayfalarına yönelendirir. Bir kısmının 30 günlük deneme süreleri vardır.
Size uygun olan yönetim paketini çektikten sonra kurması oldukça kolaydır. Öncelile SCOM 2007 yönetim panelinden “Administration” bölümüne geliyoruz. Burda gördüğünüz üzere  “Management Packs” kısmında sunucunuz üzerinde hazır gelen paketler gözükmektedir.

 
Üzerine sağ tıklayıp “Import Management Packs” seçeneği seçilir.

 

 
Açılan pencrede “ADD” kısmına tıklıyoruz. Ordan açılan pencereden de disk üzerinden ekleyeceğimiz için “add from disk” seçilir.

 

 
Online Catolog uyarı gelmektedir. Bu önemli bir uyarıdır. SCOM 2007 üzerine yönetim paketi yüklüyorsanız eğer bazı yönetim paketleri online catolog a bağlanma zorunluluğu ister. Bu otomatik gerçekleşen bir işlemdir. Sizin birşey yapmanıza gerek yoktur fakat scom 2007 sunucu mutlaka internete erişebiliyor olmaldır.
Bu yüzden interneti kontrol edip uyarıyı “ok” seçeneği ile geçmemiz gerekiyor.

 
Scom bizi direkt olarak kendi kurulduğu dizindeki yönetim paketlerinin bulunduğu yere ulaştırıyor. İsterseniz çektiğini paketleri direkt burayada koyabilirdiniz. Fakat ben genelde farklı bir klasöre konması taraftarıyım. Böylelikle daha düzenli dururlar.

 
Kendi yönetim paketimizin olduğu dizine geliyoruz.

Yönetim paketlerini seçerken dikkat etmeniz gereken birçok kısım var aslında. Mesela dil olarak sasdece size uygun olan seçilmeli, versyion olarak gene sadece kullanacaklarınız seçilmelidir. Windows 2008 Active Directory niz var ize 2003 yönetim paketlerini seçmeyebilirsiniz.

 
SCOM sunucu active directory ile ilgili yönetim paketlerini buldu fakat tam olarak scom üzerine yerleştirebilmemiz için “resolve” işlemi yapmamız gerekiyor. Bununda sebebi  bazı yönetim paketleri diğer yönetim paketlerine bağlı olmasıdır.

 
“Resolve” seçeneğine tıklıyoruz. Ayrı bir pencere açılıyor. Buradan da “resolve” seçeneğini seçerek işlemi bitiyoruz.

 

 
Görüldüğü üzere bazı paketler için işlem bitmiştir. Kalan paketler içinde hep aynı işlemi yapıyoruz.

 

 
Tüm paketler için işlem bittikten sonra  “Install” seçeneği kuruluma geçebiliriz.

 

 
Kısa bir süre bekledikten sonra yönetim paketlerimiz scom 2007 sunucuzu üzerine kurulmuş olacaktır.

 

 

 
Kurulan yönetim paketi ile ilgili ayarları “authoring” bölümünden görebilirsiniz.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *