SCOM 2007 R2 Üzerinden Windows Servislerini İzleme

Microsoftun system center ailesinden olan Operation Manager 2007 başta windows işletim sistemleri olmak üzere unix ve linux işletim sistemlerinide izleyebilmektedir.  İşletim sistemleri yanı sıra ağ cihazlarını, güvenlik cihazlarını ve fiziksel sunucularıda izleyip durum kontrolü yapabilmektedir.
Çok çeşitli yetenekleri olan SCOM 2007 yazılımının en kullanışlı ve yararlı özelliklerinden biride windows servislerini izleyebilmesidir. Windows sunucunun açık olup olmadığını sistem size raporlayabiliyor. Bu raporlamayıda email yada SMS  üzerinden gerçekleştirebiliyor. Fakat bazı durumlarda windows sunucuların ayakta olması tüm ihtiyaç duyulan servislerinin çalıştığını göstermez.


Domain Controller, exchange sunucusu ve web sunucusu gibi kritik önem taşıyan sunucularda servislerinde doğru çalışması çok çok önemlidir. SCOM 2007 ile bu tür sistemlerde rahatlıkla servis bazlı izleme yapabiliriz.
Servis bazlı izleme yaratabilmek için öncelikle SCOM 2007 yönetim panlinden “Authoring”  bölümüne geliyoruz. Bu bölümde gene “Authoring” in altında “Management Pack Templates” bulunmaktadır. Onun altındada özel uygulamalar için yaratılmış izleme ayarlarını bulabilirsiniz.


Management Pack Templates üzerine sağ tıklayıp “Add Monitoring Wizard” seçeneğine seçiyoruz.


Ne üzerine izleme yacapacağımız burda seçmemiz lazım. Biz “Windows Service” seçip devam etmeliyiz.


İzleme işlemine bir isim vermemiz gerekiyor. Size tavsiyem hangi servisi izleyecekseniz o servisin ismini yazmanızdır. Böylelikle daha sonradan yapmış olduğunuz ayarı daha rahat bulursunuz. Ben DC üzerindeki NETLOGON servisi için izleme konfigüre edeceğim.
Varsayılan yönetim paketinizi yada kendi yaratmış olduğunu yönetim paketini seçebilirsiniz.


Bu kısım önemli bölümdür. Çünkü tam olarak izlemek istediğiniz servisin adını girmeniz gerekiyor.


Servisin adını “Windows Services” bölümünden kontrol edebilirsiniz.


Servisi belirledikten sonra hangi grup bilgisayarlara bu izlemeyi yapacağınızı belirliyorsunuz.


Tüm ayarlar bitince “next” seçeneği ile devam edebilirsiniz.


İstenirse belirlediğiniz servisin işlemci yada ram kullanımına göre rapor alabilirsiniz. Sadece servis kapandığında değil aynı zamanda belirli bir işlemci yüzdesini kullanırsada uyarılar gelir.


Son özet ekranında “create” seçeneği ile işlemi bitirmiş oluyoruz.


Windows services bölümüne yaptığımız ayar gelicektir.


Bu aşamadan sonra eğer servisimiz herhangi bir sebepten dolayı kapanırsa  “Alert” bölümüne uyarı düşecektir.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *