System Center Configuration Manager 2012 Discovery Methods

 

Microsoft’un başarılı istemci izleme,envanter çıkarma ve yönetim yazılımı configuration manager 2012 ürününde belkide kurulumdan sonra ilk başta konfigürasyon etmemiz gereken bölüm “discovery” yani keşif yöntemleridir.

Bilindiği üzere sccm yazılımı active dirctory e katılan tüm makianaları, kullanıcıları ve grupları kendi konsolu üzerinden yönetebilir ve bunlara uygulama dağıtabilir, rapor çekebilir ve hatta işletim sistemi yükleyebilir.

Önemli not: Bu bölümdeki seçenekler  SCCM 2012 RC ürününe göre anlatılmıştır. Ürün piyasaya çıktığından bazı farklılıklar  olabilir.

Active directory üzerinden kullanıcıları, bilgisayarları ve grupları keşif yöntemleri ile configuration manager yönetim konsoluna getiriyoruz. Toplamda 6 adet keşif yöntemimiz bulunmaktadır. Keşif yöntemlerine sccm 2012 konsolundan Administration bölümünden Overview > Hierarchy Configuration > Discovery Methods bölümünden erişebiliriz.

 

Keşif metotlarının ayarlarına ulaşmak için üzerlerine sağ tıklayıp özellikler seçeneğine gelebilirsiniz.

Active Directory Forest Discovery:  Active directory’deki forestları bulmak için kullanılır. Konfigürasyon bölümünde öncelikle aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Automatically create Active Directory site boundaires when they are discovered: Keşif yöntemi ile  active directory siteları bulunursa bunları otomatik olarak boundaries bölümüne ekler.

 

Automatically Create IP address range  boundaries for IP subnets  when they are discovered:  Keşif yöntemi ile bulunan IP subnetleri (ad site and services dan) otomatik olarak boundaries bölümüne eklenir.

 

 

Schedule : Keşif yönteminin ne kadar sıklıkla uygulanacağıdır. Buradaki süre forest yapınızda ne kadar sürede bir değilşiklik yaptığınıza bağlı olarak değişir. Örneğin her 2 saatte bir yeni kullanıcı yaratıyorsanız buradaki süreyide 2 saate çekmelisiniz aksi takdirde yenilikler sccm konsolu üzerinden hemen gözükmez.

 

 

 

Ayarları bitirdikten sonra keşif işlemini hemen başlatmak isteyip istemediğimiz soruluyor.

İşletmi başlatınca “Boundaries” bölümüne site bilgimizin geldiğini göreceğiz.

Aynı zamanda Active Directory Forest Discovery ayarınında aktif olduğunu görmekteyiz.

İstediğimiz zaman keşif metodunu ellede başlatabiliriz.

Active Directory Group Discovery: Active directory de kullanıcılarımızın yada bilgisayarlarımızın üye olduğu grupları getirmek için kullanılır.

Bu keşif yöntemide başlangıçta aktif değildir. İstersek özelliklerinden aktif edeliriz.

Aktif ettikten sonrada hangi grupların nasıl çekileceğine karar vermeliyiz. Özellikler penceresinin en altında “Add” seçeneğine tıklarsanız eğer “groups” ve “location” ismi ile iki seçenek gelir.

“Groups” bölümünde active directory içerisindeki tüm grupları yada sadece belirlediğimiz birkaç grubun keşfedilmesini sağlayabiliriz.

Bu bölümde 4 kısımdan oluşmakatdır.

Name: Öncelikle yaptığımız ayara bir isim veriyoruz.

Active Directory Domain: İkinci bölümde grupların keşfi için hangi domain yada forestın kullanılacağını belirliyoruz. İstersek özel bir domain controller yada domain ismi belirleyebiliriz.

Groups: Üçüncü bölümde  sccm 2012 konsolu üzerinden gözükecek gruplar için kısıtlamalar yapabiliriz. Örneğin sadece istediğimiz birkaç gubun keşfi sağlanabilir. Böylelikle kullanmayacağımız gruplarında sccm konsoluna gelmesini engelleriz.

Active Directory Group Discovery Account: Domain ortamından gruplar için keşif yapılırken hangi yetkili hesabın kullanılacağını belirleyebiliriz. Domain admin ile sccm 2012 bilgisayarını açmış iseniz bu kısmı kullanmanıza gerek yoktur.

“Location” seçeneği ise keşif yöntemi ile getirmek istediğimiz grupların yerini DN yani “distingıished name” ile belirlememizi sağlıyor.

İlk kısma gene bir isim verip hemen altındaki kutuya LDAP sorgusunu yazıyoruz. İstersek “browse” seçeneği ile active directoryden kendimizde bir OU yu seçerek yer belirtebiliriz.

 

Recursively search Active Directory child containers: Seçilen OU nun içinde başka bir OU daha var ise bu ikinci OU nun içindede grupların keşfedilmesini sağlar. İç içe çok OU kullanıyorsanız tüm grupları getirmek için mutlaka seçili olmalıdır.

 

En alttaki kısım gene keşif yapmak için yetkili bir hesabı girmemiz gereken bölümdür.

“Polling Schedule” sekmesi ise yapılan ayarlara göre grupların hangi sıklıkla çekileceğini belirlediğimiz bölümdür.

“Schedule” seçeneğine tıklarsak eğer çekim için işlem için zaman belirleyebiliriz.  

“Option” sekmesi ise tamamiyle yeni bir bölümdür. Buradaki seçeneklerimiz:

Only discover computers that have logged on to a domain in a given period of time:  Sadece belirtilen süre içerisinde domaine login olan bilgisayarların keşfedilmesini sağlar.  Alttaki seçenekten gün olarak zamanı girebiliriz. Böylelikle çok uzun süredir active directory e login olmayan bilgisayarlar sccm konsoluna gelmiyecektir.

Only discover computers that have updated their computer account password in a given period of time: Sadece parolasını belirtilen süre içerisinde güncelleyen bilgisayarların keşfedilmesini sağlar.

Discover the membership of distribution groups: Distribution gruplarında keşfedilmesi sağlanır.  

Active Directory System Discovery: Active Directory içerisindeki bilgisayarların keşfedilmesini sağlar. Varsayılan oalrak aktif değildir. Öncelikle aktif etmemiz gerekiyor.

Aktif edildikten sonrada hangi bilgisayarların nasıl keşfedilmesi gerektiğini  sarı güneş şeklindeki seçenek yardımı ile yapacağız.

Öncelikle active directoryden hangi kabın içerisinden yada hangi domainden keşif yapılacağını belirlememiz gerekiyor. “Browse” seçeneği seçiyoruz.

Açılan pencereden istersek sadece belirli bir domain yada belirli bir OU içerisinden keşif yapılmasını seçebiliriz. En üstten kendi domainimizi seçersek eğer tüm domaini seçmiş oluyoruz.

Yaptığımız ayar ilk bölümdeki kutuya gelicektir. Bu ekrandaki diğer ayarları yukardaki açıklamalarda değindik.

“Active Directory Attributes”  bölümünden ise bilgisayar hesaplarının active directorydeki hangi attribute ları ile aranacağını belirliyoruz. Varsayılan olarak bizim için yeterli ayarlar gelmektedir. Ama istersek özel ayarlarda yapabiliriz. Belirli bir özelliğe sahip bilgisayar hesaplarının keşfini sağlayabiliriz.

“Polling schedule” ve “options” kısmına daha önce değinmiştik.

Active Directory User Discovery: Active Directory deki kullanıcıların keşfini sağlar. Tüm ayarları ve seçenekleri bir önceki “computers” ile aynıdır.

Heartbeat Discovery: Bu yöntemde sccm 2012 makinesi toplama gruplarındaki tüm istemci makinalara heartbeat mesajı yollar. Buda onlardan sürekli güncel bilgiler alınmasını sağlar. Böylelikle toplama gruplarından makinalar ve onların bilgisi güncel tutulur. Varsayılan olarak aktif gelir. Ne kadar sıklıkla mesajın yollanacağını seçebilirsiniz. Süreyi ne kadar uzun tutarsanız o kadar eski bilgi alırsınız. Haftada 1 yollanması idealdir.

Network discovery: Bu yöntemde de sccm 2007 de olduğu gibi snmp den haberleşen ağ cihazları, dhcp sunucu, belirli bir subnet e ait IP lerdeki cihazlar yada özel bir domaine ait keşif yapabiliriz.

Tüm keşif konfigürasyonu bittikten sonra SCCM 2012 ana konsolunda “Assests Compliance” bölümünden  “Overview” altında keşif ile gelen kullanıcıları, grupları, bilgisayarları ve kullanıcı ile bilgisayar sayılarını görebiliriz.

 

 

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *