Windows 8 Çoklu Dil Özelliği

Windows 7 ile gelen çoklu dil seçeneği windows 8 ile de desteklenmektedir. Hatta daha da geliştirilmiş ve kolay kullanımı ile karşımıza çıkmaktadır.

Windows 7 Enterprise ve Ultimate ürünlerinde desteklenen bu özellik, işletim sisteminin kurulum dili ne olursa olsun yaklaşık 10 saniyede tüm işletim sisteminin dilini değiştirmeyi sağlıyordu.

35 adet dil paketi windows güncellemeleri ile geliyordu. Windows güncellemeleri bölümünden istediği dil paketini seçen kullanıcı oturumunu kapatıp açması ile tüm işletim sisteminin dilinide değiştiyordu.

 

Windows 8 ile çoklu dil desteği daha kolay bir kullanıma kavuştu. Windows 8 kontrol panelinden dil ayarlarlarına geldiğimizde mevcut dil seçeneklerimiz karşımıza geliyor.

 

“Add a language” seçeneğine tıklarsak yükleyebileceğimiz dil seçenekleri geliyor.

İstediğimiz dili seçip menuye ekliyoruz.

Eklenen dilin hemen yanındaki “options” seçeneğini kullanarak dilin seçenekleri bölümüne geçiyoruz.

Bu bölümde de “Download and install language pack” seçeneğine tıklıyoruz. Windows 8, dil paketini windows güncellemelerine bağlanıp bizim için çekiyor.

Seçenekler menusunden bu dili öncelikli dil olarak atayabilir yada kaldırabiliriz.

Yüklenen dil “dil ayarları” bölümüne geliyor.

Görüldüğü üzere window 7 işletim sistemine göre çok daha kolay ve zahmetsiz bir dil kurulumu gerçekleşebiliyor. Artık son kullanıcının windows güncellemerinden dil paketini yükleyip sonrada kontrol panelden aktifleştirmesi gibi adımlar yok.

Windows 8 ile yaklaşık olarak 109 dil dsteğinin geleceği tahmin edilmektedir.

Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *